لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۴۵

انتقاد روزنامه نگاران ایران از «سرکوب صدای مردم»؛ اعتراض ها را با «گلوله» پاسخ می‌دهند


ٖkhuzestan water crisis | اعتراضات خوزستان
ٖkhuzestan water crisis | اعتراضات خوزستان

جمعی از روزنامه نگاران در ایران با انتشار بیانیه‌ای در مورد اعتراض‌ها در خوزستان، «سرکوب صدای مردم و رسانه هایی | را | که به دنبال روایتی صادقانه اند» محکوم کردند.

پایگاه خبری اقتصاد ۲۴ روز دوشنبه ۴ مرداد بیانیه ۵۵ نفر از روزنامه نگاران ایران را منتشر کرد که به «ناکارآمدی مدیریتی در کشور» انتقاد کرده اند. در این بیانیه آمده است: « اکنون‌ که مردم خوزستان سوگوارانه، معترض مرگ سرزمین آبا و اجدادی شده‌اند، پاسخشان گلوله و سرکوب است.»

گزارش‌های دریافتی از اهواز، سوسنگرد، رامهرمز، و برخی نقاط دیگر در روزهای گذشته نشان می دهد دسترسی به اینترنت در برخی از استان‌هایی که اعتراضات در آن جریان داشته است، با قطعی و اخلال مواجه شد.

روزنامه نگاران ایران در بیانیه خود با اشاره به این موضوع نوشته اند: « مدیران ناکارآمد که سال‌هاست رسانه‌ها را زیر تیغ سانسور برده‌اند و روزنامه‌نگاران و خبرنگاران مستقل را که بار‌ها بحران‌ها و ابربحران‌ها را فریاد زده‌اند، مورد آزار قرار می‌دهند؛ بعد از خاموش کردن صدای رسانه‌ها، اینترنت را در خوزستان مختل کرده‌اند تا این بار مانع روایت‌های مردم از روزگار سیاه خوزستان شوند.»

در این بیانیه از «اجیر» کردن «عده ای قلم به مزد» و فرستادن آنها به خوزستان برای انتشار «روایتی دست ساخته و سفارشی» از وقایع خوزستان گفته شده است: «ما جمعی از روزنامه‌نگاران و خبرنگاران داخل ایران یک صدا سرکوب صدای اعتراض به حق مردم خوزستان و سرکوب صدای رسانه‌هایی که تلاش دارند روایتی صادقانه از درد و خواست مردم ارائه دهند را محکوم می‌کنیم.»

اخیرا شماری از چهره‌های حامی حکومت که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت دارند از خوزستان تصاویر و ویدیوهایی با روایت‌های خود در اینترنت منتشر کردند که این امر در شرایط اخلال در اینترنت صورت گرفت.

بیانیه های حمایتی و اعتراضی گروه ها، شخصیت ها، و فعالان از معترضان به بی آبی در خوزستان که اکنون دامنه آن به سایر استان ها گسترش یافته، رو به افزایش است.

خانه موسیقی ایران نیز روز پنجشنبه ۳۱ تیرماه، بیانیه‌ای در حمایت از مردم معترض خوزستان به بی‌آبی منتشر کرد و نوشت: « ایران تشنه و خسته از ظلم و بی عدالتی در جهان امروز بیش از هر چیزی نیاز به اتحاد و همدلی دارد.»

XS
SM
MD
LG