لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۰

بار دیگر اختلال در اینترنت ایران همزمان با تجمعات مردمی


اختلال در اینترنت ایران
اختلال در اینترنت ایران

نت بلاکز، موسسه ناظر بر اینترنت در صفحه توئیتر خود از اختلال عمده در اینترنت ایران همزمان با تجمعات مردمی پس از درگذشت محمدرضا شجریان در شامگاه پنجشنبه ۱۷ مهر به وقت محلی خبر داد.

محمدرضا شجریان استاد بزرگ موسیقی ایران روز پنجشنبه در بیمارستان جم تهران در ۸۰ سالگی درگذشت و خبر فوت او منجر به تجمعات مردمی در تهران شد.

در برخی از این تجمعات حاضران علیه صداوسیما که انتشار آثار آقای شجریان را ممنوع کرده بود شعار می‌دادند.

تجمع مردمی در تهران با شعار علیه صداوسیما پس از درگذشت شجریان
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:00:55 0:00

روایت‌های شهروند خبرنگاران و ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی نیز حاکی از حمله ماموران امنیتی و انتظامی به تجمع کنندگان است. درحالی که برخی از حاضران شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر می‌دهند.

پس از آن بود که گزارش‌هایی از کندی دسترسی به اینترنت در ایران گزارش شد. ایجاد اختلال و قطعی اینترنت در ایران همزمان با اعتراضات مردمی مسبوق به سابقه است.

سال گذشته و همزمان با اعتراضات مردمی، جمهوری اسلامی دسترسی شهروندان به اینترنت را با تصمیم شورای امنیت کشور، قطع کرده بود.

اقدام رژیم ایران برای قطع اینترنت که به گفته عفو بین الملل برای جلوگیری از انتشار اخبار سرکوب معترضان صورت گرفت، واکنش های بین المللی در پی داشت.

دیدبان حقوق بشر در بیانیه‌ای اعلام کرد مقامات ایران سرکوب گسترده معترضان را مخفی نگه داشته و از اعلام آمار دقیق کشته‌‌شدگان خودداری می‌کنند. این در حالی است که رویترز در گزارشی آمار کشته شدگان اعتراضات در ایران را ۱۵۰۰ نفر اعلام کرده است.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در آن زمان در واکنش به اعتراضات ایران در توئیتر نوشت: «ایران آنقدر بی‌ثبات شده است که رژیم تمام سیستم اینترنتی را قطع کرد تا مردم خوب ایران نتوانند درباره خشونت شدیدی که در داخل آن کشور جریان دارد، صحبت کنند.»

همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا قطع اینترنت توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده بود.

XS
SM
MD
LG