لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۴۲

ادامه اعتراضات در شبکه‌های اجتماعی به احتمال اجرای حکم اعدام پنج معترض در ایران


اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ - تهران
اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ - تهران

درحالی که کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی همچنان با هشتگ «لغو فوری اعدام» به صدور حکم اعدام برای پنج تن از بازداشت شدگان مرتبط با اعتراضات دی ماه ۱۳۹۶ اعتراض می‌کنند؛ یک مقام قضایی جمهوری اسلامی اعلام کرد که این احکام «قطعی» نیست.

رئیس کل دادگستری استان اصفهان روز جمعه ۱۰ مرداد گفت که «در این زمینه اصلا رای قطعی آماده اجرا وجود ندارد» اما هیچ توضیحی درباره پرونده و وضعیت پنج زندانی حاضر در زندان اصفهان نداد.

این عدم شفافیت و قطع تماس خانواده‌های پنج زندانی با آنها به نگرانی‌ها افزوده است و منجر به تجمع اعتراضی خانواده‌ها مقابل دادگستری اصفهان در روز چهارشنبه ۸ مرداد شد. پیشتر صدای آمریکا فیلمی از این نگرانی و اعتراضات را پخش کرده بود.

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی به تازگی برای امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی سه تن از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ۱۳۹۸ نیز حکم اعدام صادر کرده بود که کارزار کاربران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی با هشتگ «نه به اعدام» جهانی شد و اجرای حکم را به تعویق انداخت.

پرزیدنت ترامپ هم با استفاده از این هشتگ به زبان فارسی توییت کرد و نوشت: اعدام این سه نفر پیامی اسفناک به دنیا می‌فرستد.

همچنین مقامات وزارت خارجه آمریکا به این احکام واکنش نشان دادند.

برایان هوک، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در امور ایران هم در پیامی ویدئویی از امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی نام برد که به دلیل شرکت در اعتراضات دستگیر و تحت شکنجه مجبور به اعترافات دروغین شده، و در محاکمه‌ای نمایشی توسط دادگاه انقلاب به مرگ محکوم شدند.

آقای هوک گفت «جمهوری اسلامی نمی‌خواهد مردم اسامی ایرانیان بی‌گناهی را که به زندان انداخته و به اعدام محکوم کرده است، تکرار کنند.»

در پرونده معترضان زندانی اصفهان نیز به نظر می‌رسد مقامات جمهوری اسلامی تعمدا حتی از اعلام نام محکومان به اعدام و جزئیات پرونده آنها خودداری می‌کنند.

با این حال بنا بر اطلاعات منتشر شده توسط فعالان حقوق بشر در شبکه‌های اجتماعی پنج زندانی محکوم به اعدام مهدی صالحی قلعه شاهرخی، هادی کیانی، عباس محمدی، محمد بسطامی و مجید نظری کندری هستند.

XS
SM
MD
LG