لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۵ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۵۳

علی یونسی، دانشجوی بازداشتی، در زندان اوین به کرونا مبتلا شده است


علی یونسی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر بازدداشتی در ایران
علی یونسی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر بازدداشتی در ایران

برادر علی یونسی، دانشجوی بازداشتی در ایران، از ابتلای برادرش به ویروس کرونا در زندان اوین خبر داد.

رضا یونسی، برادر این دانشجوی بازداشتی، روز پنجشنبه ۲۲ خرداد با انتشار این خبر در توئیتر خود اعلام کرد که برادرش روز چهارشنبه ۲۱ خرداد و پس از گذشته دستکم سه هفته بازداشت با برقراری تماسی تلفنی به خانواده خود اعلام کرده است که به بیماری کرونا مبتلا شده و در پی ابتلا به این ویروس حال جسمی مساعدی نداشته است.

بر اساس اطلاعات منتشر شده، این دانشجوی بازداشتی دستکم چهار روز پیش، یعنی در تاریخ ۱۹ خرداد ماه، پس از ۵۹ روز بازداشت از سلول انفرادی به سلول کوچکی منتقل شده كه در آنجا به همراه هشت نفر دیگر در بازداشت به‌سر می‌برد.

رضا یونسی همچنین در توئیتر خود اعلام کرده است که پدر و مادرش به همراه خانواده امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک که به همراه علی یونسی توسط نیروهای لباس شخصی بازداشت شده‌ است، روز پنجشنبه ۲۲ خرداد پس از ۶۲ روز بازداشت فرزندانشان برای ملاقات به زندان اوین مراجعه کرده‌ بودند؛ اما به آنها اجازه ملاقات داده نشده است.

رضا یونسی می‌گوید،‌ همچنان اجازه ورود وكيل به پرونده داده نمی‌شود و وكيلى كه برای رسیدگی به وضعیت پرونده از طرف خانواده در طول هفته گذشته به دادسرا مراجعه کرده است اجازه دسترسی به پرونده نداشته و از این نهاد قضایی بيرون شده است.

پیش از این «کمیته دانشمندان دغدغه‌مند» که نهادی مستقل و متشکل از دانشمندان، فیزیکدانان، مهندسان و استادانی است که دغدغه رعایت حقوق بشر و آزادی دانش برای همکاران خود در جهان را دارند، در نامه‌ای به ابراهیم رئيسی، رئیس قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، درباره شرایط علی یونسی و امیرحسین مرادی است که در بازداشت مقامات ایران است، ابراز نگرانی کرد و از رئیس قوه قضاییه ایران خواستار روشن شدن دلایل بازداشت آنها شد.

علی یونسی، دانشجوی مهندسی کامپیوتر، و امیرحسین مرادی، دانشجوی فیزیک، روز جمعه ۲۲ فروردین توسط نیروهای لباس شخصی، بدون ارائه حکم و با ضرب و شتم در محل سکونت خود بازداشت شده‌اند.

این بازداشت‌ها در حالی توسط نیروهای امنیتی در ایران صورت می‌گیرد که فعالان حقوق بشر و گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور ایران در پی شیوع ویروس کرونا خواستار آزادی زندانیان سیاسی و عقیدتی از زندان‌های ایران شده است.

همچنین مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز چهارشنبه ۶ فروردین ماه در یک کنفرانس خبری گفت: «ما نه تنها از سوریه، که از جمهوری اسلامی ایران هم خواسته‌ایم در این شرایط نه تنها شهروندان آمریکایی، بلکه تمامی کسانی که ناعادلانه به زندان افتاده‌اند را آزاد کند. این اقدامی بشردوستانه است و گذشته از این‌که این افراد غیرقانونی به زندان افتاده‌اند، در این شرایط اصل بشردوستی حکم می‌کند.»

XS
SM
MD
LG