لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۰۶

آسوشیتدپرس: کایلی مور گیلبرت، شهروند بریتانیایی استرالیایی، از زندان در ایران آزاد شد؛ مبادله او با سه زندانی توسط جمهوری اسلامی


کایلی مور گیلبرت مدرس دانشگاه ملبورن، یکی از سه شهروند استرالیایی بازداشت شده در ایران - عکس از دانشگاه ملبورن
کایلی مور گیلبرت مدرس دانشگاه ملبورن، یکی از سه شهروند استرالیایی بازداشت شده در ایران - عکس از دانشگاه ملبورن

خبرگزاری آسوشیتدپرس روز چهارشنبه ۵ آذر از آزادی کایلی مور-گیلبرت، شهروند بریتانیایی استرالیایی و استاد دانشگاه، از زندان در ایران خبر داد.

به گزارش آسوشیتدپرس، آزادی خانم مور-گیلبرت در پی مبادله با سه ایرانی زندانی در خارج از آن کشور روی داده است.

خانم مور-گیلبرت و خانواده او بارها بر بی‌گناهی او تاکید کرده بودند.

کایلی مور گیلبرت، استاد دانشگاه و پژوهشگر استرالیایی که در امور خاورمیانه و با تمرکز بر کشورهای حوزه خلیج فارس تخصص دارد، شهریور ۱۳۹۷ در ایران بازداشت و در رابطه با اتهاماتی که رژیم ایران آنها را «امنیتی و جاسوسی» خوانده بود، به ۱۰ سال زندان محکوم شد. بر اساس اطلاعات موجود خانم گیلبرت دی ماه سال گذشته در واکنش به تصمیم دادگاه مبنی بر رد فرجام‌خواهی او به حکم ۱۰ سال زندان، اعتصاب غذا کرد.

این استاد دانشگاه استرالیایی اواخر دی ماه سال گذشته نیز در نامه‌هایی که توسط روزنامه گاردین دیده شده، ضمن آن که مدعی شده بود «بازداشتش سیاسی شده» اعلام کرده بود سپاه پاسداران در ازای «کم شدن حکم زندانش» به او پیشنهاد «جاسوسی» داده بوده است.

این چندمین بار است که جمهوری اسلامی بعد از بازداشت و گروگانگیری شهروندان خارجی یا دو تابعیتی، آنها را با افراد وابسته به حکومت ایران در دیگر کشورها مبادله می‌کند.

رژیم ایران در چند سال اخیر بازداشت شهروندان خارجی و دو تابعیتی را تشدید کرده است. وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG