لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۴

عفو بین‌الملل خواستار آزادی نازنین محمدنژاد، نویسنده و شاعر زندانی در ایران شد


نازنین محمدنژاد، نویسنده و شاعر زندانی در ایران
نازنین محمدنژاد، نویسنده و شاعر زندانی در ایران

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار بیانیه‌ای از مقامات جمهوری اسلامی خواست نازنین محمدنژاد، نویسنده، شاعر، و دانشجوی دانشگاه علامه را فورا و بدون قید و شرط آزاد کنند.

این نهاد حقوق بشری روز سه‌شنبه ۷ بهمن‌ماه با انتشار این بیانیه ضمن درخواست آزادی این نویسنده و شاعر ایرانی که ۵۰ روز از بازداشت او توسط نیروهای امنیتی می‌گذرد و گفته می‌شود بدون ارتباط چندانی با دنیای بیرون، در زندان اوین نگهداری می‌شود، می‌گوید: «نازنین محمدنژاد یک زندان عقیدتی است که فقط به خاطر نوشته‌های انتقادی‌اش در زمینه حقوق بشر در ایران،‌ از جمله درباره حقوق زنان و حقوق کارگران، تحت پیگرد قضایی قرار گرفته است.»

عفو بین‌الملل در ادامه این بیانیه با اشاره به محبوس بودن خانم محمدنژاد در سلول‌های انفرادی بند ۲ الف زندان اوین،‌ گفته است: «بر اساس قوانین بین‌المللی نگهداری طولانی مدت در سلول انفرادی نقض ممنوعیت شکنجه و سایر رفتارهای بی‌رحمانه، غیرانسانی و ترذیلی است. نگهداری طولانی مدت در سلول انفرادی همچنین اعمال دیگر انواع شکنجه و سایر بدرفتاری‌ها علیه بازداشت‎شدگان را تسهیل می‌کند.»

الهام محمد‌نژاد خواهر این نویسنده و شاعر زندانی نیز روز گذشته با اشاره به مدت زمان بازداشت خانم محمدنژاد در توئیتر خود نوشت: «۵۰ روز تمام در انفرادی بدون ارائه حتی يک دليل به خانواده يا اجازه دسترسی وكيل مستقل به پرونده.» او این وضعیت را «شكنجه مدام»، «شرايط دوزخی»، و نمود غيرعادی‌ترين رویارویی حكومت با شهروندان دانست.

سازمان عفو بین‌الملل در ادامه می‌گوید‌،‌ مقامات قضایی از ارائه اطلاعات در رابطه با دلیل بازداشت و دستگیری نازنین محمدنژاد به خانواده‌اش سر باز زده‌اند و این نویسنده و شاعر زندانی را از دسترسی به وکیل انتخابی‌اش نیز محروم کرده‌اند.

نازنین محمدنژاد، روز سه شنبه ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۹، در پی یورش ماموران سازمان اطلاعات سپاه پاسداران، در محل سکونت خود در تهران بازداشت شد. ماموران پس از تفتیش منزل و ضبط برخی از اقلام شخصی خانم محمدنژاد او را به زندان اوین منتقل کردند.

نهادهای حقوق بشری می‌‌گویند جمهوری اسلامی به طور عادلانه به اتهامات رسیدگی نمی‌کند و بعضا افرادی بی‌گناه محاکمه و حتی اعدام شده‌‌اند.

وزارت خارجه آمریکا نیز بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG