لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۲۵

عفو بین الملل بار دیگر خواستار آزادی فوری کامران قادری و دسترسی او به خدمات درمانی شد


کامران قادری، بازرگان ایرانی –اتریشی زندانی در ایران

سازمان عفو بين الملل با انتشار فراخوانی ضمن ابراز نگرانی از وضعیت سلامت کامران قادری، بازرگان ایرانی–اتریشی زندانی در ایران، خوستار اقدام فوری برای آزادی او شده است.

بنا بر متن منتشره در تارنمای سازمان عفو بین الملل، که در قالب نامه‌ای به رئیس قوه قضائیه ایران نوشته شده است، کامران قادری ۵۵ ساله در حال گذراندن محکومیت ۱۰ ساله خود در زندان است.

در این نامه آمده است که حکم صادره علیه آقای قادری بر اساس «اعترافات» اخذ شده زیر شکنجه، با تهدید، و ناعادلانه صادر شده است. این نهاد حقوق بشری با انتشار این فراخوان از مقامات جمهوری اسلامی خواستار لغو این محكومیت و آزادی آقای قادری شده است.

سازمان عفو‌ بین الملل با انتشار این فراخوان از مردم و فعالان حقوق بشر سراسر جهان خواست که با نوشتن نامه‌ای به ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه ایران، به زبان و قلم خود و با الهام گرفتن از این فراخوان نسبت به وضعیت کامران قادری واکنش نشان دهند، خواهان لغو محکومیت این زندان سیاسی شوند، و درخواست کنند که آقای قادری بتواند از مراقبت‌های پزشکی تخصصی و مورد نیازش در بیمارستان مناسبی در بیرون از زندان برخوردار شود.

کامران قادری، بازرگان ایرانی - اتریشی، در تاریخ ۱۲ دی ماه سال ۱۳۹۴ زمانی که برای دیدار با خانواده خود به ایران سفر کرده بود در فرودگاه بین‌المللی تهران به دست مأموران وزارت اطلاعات بازداشت شد. او در مرداد ماه ۱۳۹۵ به اتهام همکاری با کشورهای به اصطلاح «متخاصم علیه جمهوری اسلامی» به ۱۰ سال زندان محکوم شد.

این زندانی سیاسی پس از بازداشت تا فرودین ۱۳۹۵ اجازه برقراری تماس با خانواده خود را نداشته و در هفت ماه نخست بازداشت نیز از حق دسترسی به وکیل محروم بوده و تنها دو روز مانده به برگزاری محاکمه به او اجازه ملاقات با یک وکیل داده شده است.

به گزارش سازمان عفو بین الملل، کامران قادری گفته است در بازجویی‌ها به او گفته شده که مادر و برادرش دستگیر شده‌اند در صورتی که این خبر حقیقت نداشته و تنها راهی برای اعتراف اجباری بوده است.

اعترافات اجباری و همراه با خشونت توسط نیروهای امنیتی ایران پیش از این نیز بارها مطرح شده است. استفاده از این روش اعتراف‌گیری، که بارها مورد انتقاد مجامع حقوق‌بشری قرار گرفته است، همچنان توسط قوه قضائیه جمهوری اسلامی ادامه دارد. برخی از این اعترافات اجباری بازداشت‌شدگان همچون اعترافات مازیار بهاری، مازیار ابراهیمی، سپیده قلیان، ابراهیم بخشی،‌ سعید ملک پور، و ده‌ها تن دیگر در شبکه‌های رسمی تلویزیون ایران منتشر شده است.

در حال حاضر علاوه بر کامران قادری، چندین تن از شهروندان آمریکایی و غیرآمریکایی در ایران زندانی هستند و جمهوری اسلامی با شروع گسترش ویروس کرونا، شماری از شهروندان دوتابعیتی مانند نازنین زاغری رتکلیف را از زندان به مرخصی فرستاده ولی بقیه مانند کامران قادری، انوشه آشوری و سیامک نمازی هنوز زندانی هستند.

ایران در چند سال اخیر بازداشت شهروندان خارجی و دو تابعیتی را تشدید کرده است

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG