لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۵۷

عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری مهران رئوف، شهروند ایرانی بریتانیایی زندانی در اوین شد


مهران رئوف، زندانی دو تابعیتی ایرانی - بریتانیایی در اوین نگهداری می‌شود.
مهران رئوف، زندانی دو تابعیتی ایرانی - بریتانیایی در اوین نگهداری می‌شود.

عفو بین‌الملل با انتشار فراخوانی خواستار آزادی بدون قید و شرط، مهران رئوف، شهروند ایرانی بریتانیایی و فعال کارگری شد که صرفا به خاطر «تاکید بر حقوق انسانی و به واسطه فعالیت در حوزه حقوق کارگران»، در ایران بازداشت شده است.

سازمان عفو بین‌الملل با انتشار این فراخوان از مردم و فعالان حقوق بشر سراسر دنیا خواست به ایران برای بازداشت آقای رئوف اعتراض کنند و از مقامات جمهوری اسلامی بخواهند بلافاصله به حبس انفرادی این زندانی دو تابعیتی پایان دهند و از او در مقابل شکنجه بیش‌تر و سایر بدرفتاری‌ها محافظت کنند.

این نهاد حقوق بشری همچنین از مقامات ایران خواست تضمین دهند که آقای رئوف امکان دسترسی به کمک‌های کنسولی از سوی مقامات بریتانیا داشته باشد و ضمن تماس با خانواده در خارج از ایران، از وکیل انتخابی و کلیه مراقبت‌های پزشکی مورد نیاز برخوردار باشد.

به گزارش سازمان عفو بین‌الملل، مهران رئوف، زندانی دو تابعیتی ایرانی بریتانیایی روز جمعه ۲۵ مهر ماه با هجوم نیروهای سپاه پاسداران به منزل وی،‌ پس از تفتیش و ضبط برخی از لوازم شخصی و همزمان با چندین تن دیگر از فعالان حقوق کارگران در سراسر ایران، بازداشت به زندان اوین منتقل شد. اوبرای ماه‌ها در حبس انفرادی طولانی‌مدت نگه داشته شده است.

این نهاد همچنین با توجه به الگوی سپاه پاسداران مبنی بر اعمال شکنجه علیه بازداشت‌شدگان به منظور اخذ «اعترافات اجباری»، نگران این فعال کارگری زندانی است که در معرض خطر جدی شکنجه بیشتر و نقض سایر حقوق انسانی خود باشد.

در حال حاضر به غیر از مهران رئوف، چندین شهروند دو تابعیتی - از جمله ناهید تقوی، سیامک و باقر نمازی، ارس امیری، کامران قادری، ‌مسعود مصاحب، و انوشه آشوری در ایران زندانی هستند.

ایران در چند سال اخیر بازداشت شهروندان خارجی و دو تابعیتی را تشدید کرده است. وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG