لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۷

واکنش‌ها به حکم ده سال زندان برای «سحر تبر»؛ «بیماری» حکومت ایران برای «به زنجیر کشیدن آدم‌ها»


سحر تبر چهره معروف در اینستاگرام
سحر تبر چهره معروف در اینستاگرام

محکومیت فاطمه خویشوند، معروف به «سحر تبر»، به ده سال زندان واکنش‌های انتقادی متعددی در شبکه‌های اجتماعی به دنبال داشت. برخی آن را کیفر «جوانی کردن» در «جمهوری اسلامی داعش» دانستند و برخی گفته‌اند این نشانه بیماری حکومت ایران برای «به زنجیر کشیدن آدم‌ها» است.

پس از این که این دختر ۱۹ ساله روز جمعه ۲۱ آذر در گفت‌و‌گو با رسانه‌های داخل ایران از مجرم شناخته شدن خود در دو مورد از اتهام‌ها و محکوم شدن به ده سال زندان خبر داد، کاربران فارسی‌زبان شبکه‌های اجتماعی، دستگاه قضایی جمهوری اسلامی را به صدور احکام ناعادلانه و تلاش برای سرکوب مردم متهم کردند.

مسیح علینژاد، مجری و مفسر برنامه تبلت صدای آمریکا، ابتدا در پیامی در توئیتر با اشاره به این که این دختر جوان در برخی ویدئوهای خود قصد داشت با استفاده از گریم و فتوشاپ خود را شبیه آنجلینا جولی زامبی‌شده در بیاورد، از این هنرپیشه هالیوود خواست که صدور حکم زندان برای این دختر را محکوم کند.

او در پیام دیگری در توئیتر با کنایه به توئیت وزیر ارتباطات و فناوری ایران که از جوانان خواسته بود «جوانی کنند» نوشت: «جمهوری اسلامی داعشِ در قدرت است، جوانی کنید کشته، زندانی یا تبعید می‌شوید.»

امید جلیلی، کمدین بریتانیایی ایرانی‌تبار نیز در پیامی در توئیتر با بازنشر پیام مسیح علینژاد، خطاب به آنجلینا جولی ضمن اشاره به محبوبیت بالای او در ایران، نوشت: «حالا دختری که می‌خواست به شوخی خود را شبیه فرم زامبی تو دربیاورد، به زندان افتاده است.»

رضا حقیقت نژاد نیز به روند برخورد حکومت با این دختر جوان اشاره کرد و نوشت: «فاطمه خویشوند مشهور به “سحر تبر”، ۱۹ ساله، کار و سرگرمی‌اش فوتوشاپ عکس‌های خودش در اینستاگرام بود. پرطرفدار شد، بازداشتش کردند، اعتراف اجباری گرفتند و حالا ۱۰ سال زندان به او داده‌اند. این کارهای حکومت واکنش نیست، هشدار نیست، بیماری است؛ بیماری به زنجیر کشیدن آدم‌ها. دیوانگی است.»

بعضی از کاربران نیز این حکم را با احکام صادر شده برای جرایم سنگین‌تر مقایسه کرده‌اند. برای نمونه، آنها به صدور حکم سبک برای سعید مرتضوی که به اتهام فساد مالی و پرونده بازداشتگاه کهریزک محاکمه شده بود، و نیز برای پدری که دخترش را کشته بود اشاره کرده‌اند.

اعظم جنگروی، یکی از «دختران خیابان انقلاب»، در پیامی در توئیتر نوشت که سحر تبر، دختری که عکس های خود را پس از گریم و تغییر با فتوشاپ در اینستاگرام منتشر می‌کرد را به ۱۰ سال زندان محکوم کردند و پدر رومینا اشرفی که دخترش کشت را به ۹ زندان محکوم کردند.

یکی دیگر از کاربران نیز با انتقاد از این حکم سنگین برای دختر نوجوانی که عکس‌های خود را در اینستاگرام منتشر می‌کرد، نوشت که چنین احکامی فقط در حکومت سرکوبگر جمهوری اسلامی صادر می‌شود.

فاطمه خویشوند، که با نام سحر تبر در اینستاگرام معروف شده بود، مهر سال گذشته با حکم دادسرای رسانه بازداشت شد و با اتهاماتی چون «معاونت در افساد فی الارض» و «ترویج خشونت، گسترش اباحه‌گری و تشویق جوانان به فساد و هنجارشکنی» روبرو شد. دادسرا پرونده او را برای محاکمه به دادگاه انقلاب فرستاد.

وکلای این دختر نوجوان چندی پس از بازداشت با اشاره به سن کم و مشکلات روحی و روانی او از دادگاه درخواست تبدیل قرار بازداشت به وثیقه را کردند ولی دادگاه تا ماه‌ها پس از بازداشت با آزادی موقت او مخالفت کرده بود.

تنها چند هفته پس از بازداشت سحر تبر، اعترافات اجباری او از تلویزیون دولتی ایران پخش شد که این اقدام نیز انتقادات متعددی در شبکه‌های مجازی در پی داشت.

ایالات متحده بارها نقض حقوق بشر در ایران را محکوم کرده است. مایک پمپئو چندی پیش میزگرد بررسی حقوق بشر اعلام کرد که حکومت هایی چون جمهوری اسلامی ایران انسان‌ها را از حقوق اولیه‌شان محروم می‌کنند.

XS
SM
MD
LG