لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۷

ایران صحنه گزارش‌های ضد ونقیض و مبهم در باره بازداشت موسس و دو عضو جمعیت موسوم به امام علی


تصویری از شارمین میمندی نژاد، مؤسس جمعیت امام علی. منبع: شبکه های اجتماعی
تصویری از شارمین میمندی نژاد، مؤسس جمعیت امام علی. منبع: شبکه های اجتماعی

بازداشت های جداگانه شارمین میمندی نژاد موسس، مرتضی کی منش مسئول رسانه ای و کتایون افرازه، بازرس علی البدل این جمعیت، همزمان توسط سایت خبری فرارو و حساب کاربری جمعیت موسوم به امام علی منتشر شد.

گزارش های هر دو منبع همچنین از پلمب شدن دفتر جمعیت و خارج ساختن سایت آن از دسترس، حکایت دارد.

این نهاد که نام ثبت شده آن جمعیت امداد دانشجویی امام علی است خود را یک نهاد خیریه غیردولتی معرفی کرده است و می گوید بیشتر در زمینه‌های کمک رسانی فعال است. امداد رسانی به سیل زدگان پس از سیل های فروردین ماه ۹۸ از جمله مواردی است که جمعیت به آن به عنوان مهمترین فعالیت خود استناد می کند.

جمعیت امداد دانشجوئی امام علی پیشتر در یک بیانیه از تهدید و بازخواست تلفنی اعضا و داوطلبان این جمعیت خبر داده بود. در این میان برخی روزنامه نگاران خارج از ایران می‌گویند بستن این نهاد برای راه‌اندازی خیریه‌های وابسته به حکومت صورت گرفته است.

به نوشته محمدجواد اکبرین، فعال سیاسی و روزنامه‌نگار ایرانی ساکن فرانسه دقیقا همزمان با پلمپ دفتر جمعیت امام علی، جمعیت امام‌رضایی‌ها فعال شده است. آقای اکبرین می گوید جمعیت امام ‌رضایی‌ها از مدتها پیش تاسیس شده بود و تمرین می کرد تا در وقت مناسب جایگزین شود. به گفته او مدیر جمعیت جدید از همکاران سابق سید ابراهیم رئیسی در دوران تولیت آستان قدس رضوی است که فعلا ریاست قوه قضائیه را برعهده دارد.

تحلیلگران بارها گفته اند در ایرانِ جمهوری اسلامی، هیچ تشکیلاتی نمی تواند فعال باقی بماند مگر آنکه از تائید رژیم برخوردار باشد و جمعیت امداد دانشجویی امام علی نیز از این قاعده مستثنی نیست. به گفته تحلیلگران به همین جهت بازدااشت موسس و دو عصو جمعیت را نمی توان در ردیف جرائمی گذاشت که با نقض حقوق بشر ارتباط دارد.

XS
SM
MD
LG