لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۰۴

تاوان انتقاد در جمهوری اسلامی؛ یک آموزگار تنها به دلیل «کشیدن یک کاریکاتور» به تحمل ۴۵ ضربه شلاق محکوم شد


تصویری از رضا نهضت،‌ معلمی که به شلاق محکوم شده است
تصویری از رضا نهضت،‌ معلمی که به شلاق محکوم شده است

در حالی که دستگاه قضایی ایران همچنان از پیگیری و اجرای احکام بسیاری از متهمان پرونده‌های کلان فساد اداری و مالی طفره می‌رود و بسیاری از رانت‌خواران و اختلاس‌گران همچنان به واسطه نزدیکی به هسته مرکزی حکومت از هرگونه مجازات مصون هستند، کوچکترین انتقاد حتی از مدیران میانی جمهوری اسلامی بهای سنگینی دارد. در آخرین نمونه از این برخوردها یک آموزگار در تهران تنها به اتهام کشیدن کاریکاتور معاون وزیر آموزش و پرورش توسط دادگاه کیفری تهران به تحمل ۴۵ ضربه شلاق محکوم شد. هرچند اعتراض گسترده در شبکه‌های اجتماعی باعث شد تا وزیر آموزش و پرورش در توییتر وعده پس گرفتن شکایت را بدهد.

رضا نهضت روز دوشنبه ۲۱ مهر ماه با انتشار تصویری از دادنامه در صفحه اینستاگرام خود اعلام کرد که در پی شکایت وزیر آموزش و پرورش و معاون او، توسط شعبه ۱۰۵۹ دادگاه کیفری دو مجتمع قضایی کارکنان دولت تهران به اتهام «توهین به مقامات به سبب انجام وظیفه» به ۴۵ ضربه شلاق محکوم شده است.

بر اساس دادنامه صادره، مصداق اتهام وارده به آقای نهضت، کاریکاتور معاون وزیر آموزش و پرورش است که در کانال تلگرامی «حرف حساب» به مدیریت رضا نهضت منتشر شده است. قاضی نیز با «توهین آمیز» دانستن این کاریکاتور، آقای نهضت را به تحمل ۴۵ ضربه شلاق تعزیری محکوم کرده و در عین حال اعلام کرده که این حکم قابل تجدیدنظرخواهی است.

اما آقای نهضت در حساب اینستاگرام خود در واکنش به حکم صادره اعلام کرده است که «نیازی به تجدیدنظرخواهی نمی‌بینم. مشتاقانه آماده اجرای حکم هستم.»

صدور این حکم با واکنش برخی از کاربران شبکه‌های اجتماعی همراه بوده است. یک کاربر در صفحه ‌توییتر خود با انتشار تصویری از کاریکاتور عنوان شده، به این نکته که یکی از موارد توهین «پوشاندن پارچه شبیه چادر بر سر الهیار ترکمن» اعلام شده، اشاره کرده است.

از سوی دیگر آقای نهضت در پست دیگری اعلام کرده که بیانیه‌‌ای که وزارت آموزش و پرورش پس از صادر شدن این حکم منتشر کرده است را «مصداق نشر اکاذیب، افترا، و تشویش اذهان عمومی» می‌داند و چنان چه آن بیانیه اصلاح نشود، او از وزیر آموزش و پرورش و مدير ارشدی که آن بیانیه را تایید کرده است، به قوه قضاییه شکایت خواهد کرد.

ایالات متحده آمریکا بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان مدنی، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط جمهوری اسلامی را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG