لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۵۸

عضو سابق شورای شهر شیراز که به خاطر حمایت از دو بهایی بازداشت شده بود، اینبار به زندان و تبعید محکوم شد


مهدی حاجتی، عضو پیشین شورای شهر شیراز
مهدی حاجتی، عضو پیشین شورای شهر شیراز

مهدی حاجتی، فعال مدنی و عضو پیشین شورای شهر شیراز که مهر سال ۹۷ به دلیل نوشتن توئیتی در حمایت از دو شهروند بهایی برای مدتی بازداشت شده بود، توسط دادگاه انقلاب به زندان و تبعید محکوم شد.

این فعال مدنی روز چهارشنبه ۱۹ شهریور در صفحه اینستاگرام خود با انتشار این خبر اعلام کرده است که از سوی شعبه ۱ دادگاه انقلاب شیراز، به ریاست قاضی محمود ساداتی به یک سال زندان و ۲ سال تبعید به بیرجند به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» محکوم شده است.

به گفته مهدی حاجتی، جلسه دادرسی بخش دوم پرونده این عضو پیشین شورای شهر شیراز، به اتهام «نشر اکاذیب» روز شنبه ۲۲ شهریور برگزار خواهد شد.

پیشتر صدای آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود که آقای حاجتی مهرماه سال ۹۷ در حساب کاربری خود در توییتر درباره تلاشش برای آزادی دو شهروند بهایی نوشت: «ده روز گذشته را به هر دری زده‌ام تا دو دوست بهایی بازداشت شده آزاد گردند و به نتیجه نرسیده‌ام. نسل ما موظف است مادامی که مقابل دشمنان خارجی ایستاده است در تلاش برای اصلاح رویه‌های قضایی و سایر اموری که عدالت اجتماعی را به خطر انداخته کم نگذارد.»

مهدی حاجتی پس از حمایت از دو شهروند بهایی مدتی بازداشت بود و بعد از آزادی هم، تا مدتی اجازه حضور در شورا را نداشت و با وجود بازگشت به شورا ، اواسط خرداد ماه سال ۹۸ بار دیگر در منزل شخصی خود توسط نیروهای امنیتی بازداشت و نهایتا روز پنجشنبه ۳ بهمن با قید وثیقه موقتا از زندان عادل‌آباد شیراز آزاد شد.

لازم به ذکر است که مرداد ماه سال ۹۸ بود که فرماندار شیراز از مشخص شدن جایگزین مهدی حاجتی در شورای این شهر خبر داد و گفت که از دومین عضو علی البدل این شورا برای جایگزینی دعوت شد که این شخص نپذیرفت و دوباره از نفر سوم که «محمدتقی تذروی» است دعوت شد و بنا است، در اولین جلسه آینده این شورا معارفه و رسما جایگزین حاجتی شود.

ایالات متحده بارها و در موارد مختلف برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان و فعالان مدنی، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده است.

XS
SM
MD
LG