لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۵۷

برخورد امنیتی با معترضان ایرانی؛ حکم ۷۴ ضربه شلاق یک کارگر اخراجی به اتهام توهین به وزیر کار اجرا شد


داوود رفیعی به اتهام توهین به وزیر کار به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود
داوود رفیعی به اتهام توهین به وزیر کار به ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده بود

گزارش ها حاکی است که داوود رفیعی، کارگر اخراجی شرکت پارس خودرو، به اتهام «توهین» به وزیر کار و به رغم قطعی نشدن حکم صادره، ۷۴ ضربه شلاق خورده است.

بر اساس تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حکم شلاق داوود رفیعی، کارگر اخراجی شرکت پارس خودرو، اجرا شده است.

کانال تلگرامی «اتحادیه آزاد کارگران ایران» در این باره نوشت که حکم «قطعی نشده» ۷۴ ضربه شلاق این کارگر اخراجی شرکت پارس خودرو زمانی اجرا شد که او برای پیگیری پرونده‌اش به دادسرا مراجعه کرده بود.

گزارش‌ها حاکی است که آقای رفیعی در سال ۱۳۹۱ و در جریان اعتراضات کارگری از شرکت پارس خودرو اخراج شد. او که در اعتراضات کارگری سال ۹۶ به خاطر در دست داشتن نوشته‌ای با شعار «مرگ بر وزیر کار» بازداشت شده بود، به اتهام توهین به وزیر کار به تحمل ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

اسماعیل بخشی، فعال کارگری، که پیشتر به خاطر حضور در اعتراضات زندانی بود، در واکنش به اجرای این حکم در توئیتر خود تن شلاق‌خورده این کارگر را «تن شلاق‌خورده تمام کارگران ایران» توصیف کرد. وی در ادامه نوشت: «کارگر با رنج و مشقت تولید می‌کند، زالو سودش را می‌برد، زالو اختلاس می‌کند، کارگر شلاقش را می‌خورد.»

این اولین بار نیست که کارگران معترض در ایران به تحمل حکم شلاق محکوم می‌شوند. سید رسول طالب‌مقدم، از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد، شهریور سال گذشته توسط دادگاه انقلاب به اتهام «فعالیت تبلیغی علیه نظام» و «اخلال در نظم عمومی» به دو سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق، و دو سال تبعید به منطقه آفریز، از توابع بخش سده خراسان جنوبی، محکوم شده بود.

وزارت خارجه آمریکا بارها برخوردهای خشونت آمیز و سرکوب گسترده معترضان، و نیز نقض مکرر و مداوم حقوق شهروندان ایران، از جمله کارگران، توسط رژیم حاکم بر آن کشور را محکوم کرده و گفته است که رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.

XS
SM
MD
LG