لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۳۳

در پی اعتراض دوباره کارگران هفت تپه؛ چهارتن از فعالان کارگری بازداشت شدند


عکس آرشیوی است
عکس آرشیوی است

گزارش ها حاکی است که چهار نفر از کارگران نیشکر هفت تپه پس از حضور در تجمع اعتراضی روز پنجشنبه ۸ آبان ماه از سوی نیروهای پلیس بازداشت شدند.

سندیکای کارگران هفت تپه، با اعلام این خبر گزاش داد که کارگران بخش‌های مختلف صنعتی شرکت هفت تپه در حمایت از همکاران که اضافه کاری تیر و مرداد ماه آنان واریز نشده است، با مسئولین شرکت در حال گفتگو بودند که با دخالت نیروی‌های انتظامی به تشنج کشیده شد.

اسماعیل بخشی، فعال کارگری که خود در پی اعتراضات هفت تپه برای چندین ماه در حبس بود، درباره بازداشت‌های صورت گرفته در یک توئیت نوشت که نیروی انتظامی «با یورش به منزل سه تن از فعالین کارگری هفت تپه، یوسف بهمنی و حمید ممبینی و مسعود حیوری را بدون ابلاغ قبلی بازداشت کردند.»

در حالی پس از ماه‌ها اعتراضات کارگران هفت تپه، به شرایط آن‌ها رسیدگی نشده که امید اسدبیگی، مدیرعامل سابق نیشکر هفت تپه، متهم ردیف اول یک پرونده اخلال در نظام ارزی و پولی است که در کیفرخواست او عنوان اتهامی سردستگی سازمان یافته اخلال در نظام ارزی و پولی کشور از طریق قاچاق عمده ارز و معاملات غیرمجاز ارزهای دولتی به چشم می‌خورد.

مقامات جمهوری اسلامی در این سال‌ها با اعتراضات صنفی از جمله اعتراضات کارگران هفت تپه برخوردهای امنیتی داشته‌ و برخی از کارگران معترض و اعضای سندیکای کارگران هفت تپه از جمله علی نجاتی، فعال کارگری، را به زندان‌های طولانی مدت محکوم کرده‌اند.

ایالات متحده بارها برخورد امنیتی ایران با کارگران را محکوم کرده است. حساب کاربری فارسی وزارت خارجه ایالات متحده در توئیتر چندی پیش با انتشار پیامی اعلام کرده بود که «رژیم جمهوری اسلامی با هزینه‌ای که در سوریه کرده است، می‌توانست حقوق کارگران در ایران را پرداخت کند.»

XS
SM
MD
LG