لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۴۸

استرالیا خواستار توضیح تهران درباره انتقال استاد دانشگاه استرالیایی زندانی در ایران به یک مکان نامعلوم شده است


کیلی مور گیلبرت، شهروند استرالیا و استاد دانشگاه زندانی در ایران
کیلی مور گیلبرت، شهروند استرالیا و استاد دانشگاه زندانی در ایران

استرالیا می‌گوید که از تهران خواسته است درباره گزارش‌‌های مربوط به انتقال کایلی مور گیلبرت، استاد دانشگاه استرالیایی، از زندان قرچک به مکانی نامعلوم در ایران، توضیح دهد.

به گزارش آسوشیتدپرس، وزارت خارجه استرالیا روز دوشنبه ۵ آبان اعلام کرد که این کشور درباره گزارش‌‌هایی مبنی بر انتقال خانم مور گیلبرت، شهروند استرالیایی زندانی در ایران، به یک مکان نامعلوم توضیح خواسته است.

ماریس پین، وزیر خارجه استرالیا، گفت که لیندال ساکس، سفیر این کشور در تهران، «چندی پیش» در قرچک با خانم مور گیلبرت دیداری کنسولی داشته و مقام‌های استرالیایی «به دنبال اطلاعات تکمیلی» درباره گزارش‌ انتقال او هستند.

وزارت امور خارجه و تجارت استرالیا پیگیری برای آزادی مور گیلبرت را یک «اولویت مطلق» این وزارت توصیف کرده است.

کایلی مور گیلبرت که در امور خاورمیانه و با تمرکز بر کشورهای حوزه خلیج فارس تخصص دارد چندی پیش در ایران بازداشت و خبر دستگیری او از سوی سخنگوی قوه قضائیه ایران به اتهام «امنیتی و جاسوسی» اعلام شد. این استاد دانشگاه به ۱۰ سال زندان محکوم شده است.

پیش از این گزارش شده بود که خانم گیلبرت در ماه آگوست به زندان قرچک منتقل شده است اما انجمن‌های حقوق بشری در ایران گزارش دادند که او روز شنبه به یک مکان نامعلوم منتقل شده است.

کایلی مور گیلبرت چندی پیش در واکنش به تصمیم دادگاه مبنی بر رد فرجام‌خواهی او به حکم ۱۰ سال زندان، اعتصاب غذا کرده بود.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG