لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۵

قتل یک مخالف جمهوری اسلامی در کانادا؛ حامد اسماعیلیون هم می‌گوید تهدید به مرگ شده است


مهدی امین مخالف جمهوری اسلامی ساکن کانادا که در خانه اش به قتل رسیده است
مهدی امین مخالف جمهوری اسلامی ساکن کانادا که در خانه اش به قتل رسیده است

همزمان با اعلام قتل یک فعال مخالف جمهوری اسلامی در شهر تورنتو کانادا، حامد اسماعیلیون که دختر و همسر خود را در سرنگونی هواپیمای اوکراینی به دست سپاه از دست داده و در تورنتو زندگی می کند نیز خبر داد که بارها تهدید به مرگ شده است.

رسانه های کانادایی روز جمعه به نقل از پلیس گزارش دادند که مرد ۵۰ساله‌ای بعد از ظهر چهارشنبه در خانه‌اش واقع در شمال شرق شهر تورنتو به قتل رسیده است. در شبکه های اجتماعی بسیاری از کاربران از جمله حامد اسماعیلیون سخنگوی انجمن خانواده قربانیان پرواز ۷۵۲ ، تایید کرده‌اند که هویت فرد به قتل رسیده «مهدی امین» عضو سابق هئیت مدیره کنگره ایرانیان کانادا است. با این حال هنوز گزارش رسمی از پلیس تورنتو درباره جزئیات این قتل منتشر نشده است.

حامد اسماعیلیون که همسر و دختر خود را در شلیک سپاه به هواپیمای مسافربری اوکراینی از دست داده و در ماه‌های اخیر فعالیتهای گسترده ای برای پیگیری و محاکمه شلیک سپاه به هواپیمای مسافربری داشته است، در صفحه فیسبوک خود خبر داد که در هفته‌های اخیر به مرگ تهدید شده است.

آقای مهدی امین که از فعالین سیاسی مقیم تورنتوست متاسفانه در محل سکونتش به قتل رسیده است. پلیس هنوز هیچ نظری ندارد و...

Posted by Hamed Esmaeilion on Thursday, October 22, 2020

او با اشاره به قتل «مهدی امین» نوشت: «بنا نداشتم تهدیدات به مرگ را علنی کنم ولی اگر رد پای یک حکومت خارجی در این قتل پیدا بشود به نظر می‌رسد فرنگی‌کاران جمهوری اسلامی دوباره به ماموریت می‌روند.»

آقای اسماعیلیون در ادامه تاکید کرده که به توصیه‌ وکیل خود در چند هفته‌ اخیر با پلیس تورنتو و فدرال در تماس بوده و قرار است «تحقیقات جامعی در مورد تمام پیغام‌های نفرت‌انگیز، اتومبیل‌های مشکوک، تماس‌های عجیب و تهدیدات به مرگ انجام شود.»

پیش از این بارها مقامات ایالات متحده به فعالیت‌های تروریستی جمهوری اسلامی در خارج از ایران پرداخته و گفته بودند که «قساوت و بی‌اخلاقی رژیم ایران هیج حد و مرز بین المللی نمی‌شناسد.»

وزارت خارجه آمریکا چندی پیش با انتشار گزاره برگی اعلام کرده بود که جمهوری اسلامی ۳۶۰ مورد ترور هدفمند را در بیش از ۴۰ کشور دنیا انجام داده است.

این گزاره برگ خاطرنشان می‌کند که علاوه بر ترور مخالفان سیاسی، رهبران و فعالان قومی و مذهبی، و مقام‌های دولت‌های خارجی، رژیم جمهوری اسلامی به طرز فزاینده‌ای روزنامه‌نگاران و فعالان اجتماعی مقیم خارج از کشور را نیز هدف قرار داده است.

XS
SM
MD
LG