لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۱

بعد از احضار معترضان آبان ۹۸، موج احضار روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی آغاز شد


عکس آرشیوی از اعتراضات آبان سال ۹۸
عکس آرشیوی از اعتراضات آبان سال ۹۸

گزارش‌ها حاکی از برگزاری جلسه رسیدگی به اتهامات شمار زیادی از روزنامه‌نگاران و فعالان سیاسی در رابطه با اعتراضات آبان ماه ۹۸ است.

حسن اسدی زیدآبادی روزنامه نگار روز چهارشنبه ۴ تیر ماه در رشته توئیت‌هایی از برگزاری جلسه رسیدگی به اتهامات برخی از فعالان سیاسی در رابطه با اعتراضات آبان ماه در سال گذشته خبر داد و نوشت که در کیفرخواست این پرونده «صرفا عنوان اتهامی تبلیغ علیه نظام مطرح است.»

او در ادامه افزود: «برخی از حاضران و وکلای آن‌ها در این جلسه خواستار صدور قرار جرم سیاسی وارجاع پرونده به دادگاه عمومی با حضور هیات منصفه شدند.»

بنابر اعلام آقای زیدآبادی، دراین جلسه به غیر از او، فعالان سیاسی و روزنامه‌نگارانی همچون «آذرمنصوری، ریحانه طباطبایی، مهدی محمودیان، عبدالله رمضان‌زاده، مهدی دریس‌پور، عیسی سحرخیز» و نیز وکلای برخی از افراد همچون صدیقه وثمقی [وسمقی]، بهزاد قربانیان نژاد، محسن آرمین، محسن امین زاده، و حسین کروبی نیز حضور داشتند.

پیش از این محمدجواد احمدی و آریا حامدی‌راد، دو نفر از بازداشت‌شدگان اعتراضات آبان ماه از سوی دادگاه انقلاب مجموعا به ۱۲ سال زندان محکوم شده بودند.

با وقوع اعتراضات آبان ماه و بازداشت تعدادی از شهروندان ایرانی، ۱۶۰ وکیل دادگستری با امضای نامه‌ای خطاب به رئیس جمهوری ایران، خواستار تحقیق درباره خشونت در سرکوب معترضان آبان امسال و برخورد با عاملان این برخوردها شدند.

در پی افزایش ناگهانی قیمت بنزین، ایران شاهد اعتراضات گسترده مردم علیه جمهوری اسلامی بود. روز جمعه ۲۴ آبان ماه پس از انتشار ناگهانی خبر گرانی بنزین، در شهرهای مختلف ایران صورت گرفت و تنها یک روز بعد از آغاز اعتراضات، جمهوری اسلامی شنبه شب ۲۵ آبان اینترنت را تقریبا به طور کامل قطع کرد.

پرزیدنت دونالد ترامپ روز پنجشنبه ۳۰ آبان در نخستین موضع‌گیری علنی درباره اعتراضات مردم ایران گفته بود که ایران آنقدر بی‌ثبات شده است که رژیم تمام سیستم اینترنتی را قطع کرد تا مردم خوب ایران نتوانند درباره خشونت شدیدی که در داخل آن کشور جریان دارد، صحبت کنند.

پس از این اعتراضات خبرگزاری رویترز در گزارشی آمار کشته شدگان در اعتراضات ایران را ۱۵۰۰ نفر اعلام کرد و به نقل از سه منبع نزدیک به رهبر جمهوری اسلامی نوشت که خامنه‌ای به مقامات دولتی و امنیتی دستور داده بود برای متوقف کردن اعتراضات «هر کاری لازم است» انجام دهند.

اما بعد از گذشت بیش از ۶ ماه از اعتراضات آبان ماه سال ۹۸، مقامات جمهوری اسلامی برای نخستین بار شمار کشته‌شدگان این اعتراضات را حدود ۲۲۵ نفر اعلام کردند. آماری که با آمارهای بین المللی تناقض دارد.

XS
SM
MD
LG