لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۵۵

حسن نایب هاشم: جمهوری اسلامی ایران برعکس دیگر کشورها، ‌آمار بالایی از انواع اعدام دارد


جاوید رحمان گزارشگر سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران روز سه‌شنبه گزارش خود را به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارایه کرد.
جاوید رحمان گزارشگر سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران روز سه‌شنبه گزارش خود را به شورای حقوق بشر سازمان ملل ارایه کرد.

یک فعال شناخته شده مدافع حقوق بشر می‌گوید دلیل برجسته شدن موارد نقض حقوق بشر در گزارش‌های سازمان ملل، رفتار خود جمهوری اسلامی ایران است.

حسن نایب هاشم، پزشک و فعال مدافع حقوق بشر ایرانی که مقیم وین اتریش است، به صدای آمریکا گفت که ایران به این دلیل گزارش جاوید رحمان را رد می‌کند که اگر این گزارش را بپذیرد، باید گزارشگر ویژه سازمان ملل را به داخل ایران راه دهد و این فرصتی برای آقای رحمان خواهد بود که با تک تک قربانیان نقض حقوق بشر گفتگو کند.

آقای نایب هاشم همچنین می‌گوید دلیل توجه ویژه به اعدام در گزارش جاوید رحمان، به خاطر آمار بالای اعدام در ایران است. در برخی دیگر کشورها هم اعدام وجود دارد اما ایران آمار بالایی در انواع اعدام از جمله اعدام کودک مجرم، اعدام مخفی و اعدام در ملا عام دارد.

گزارشگر سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران، گزارش کتبی خود شامل اطلاعاتی که تا اوایل دسامبر ۲۰۲۰ دریافت کرده است را روز سه‌شنبه ۱۹ اسفند ماه به صورت شفاهی در چهل و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل ارائه کرد.

صدای آمریکا پیشتر، جزئیاتی از گزارش جاوید رحمان درباره وضعیت حقوق بشر در ایران را منتشر کرده بود. گزارشگر سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر ایران، در گزارشی تازه خطاب به شورای حقوق بشر سازمان ملل، از وضعیت و نگرانی‌های حقوق بشری در ایران نوشته و خواستار توجه شورای حقوق بشر به این موارد شده است.

XS
SM
MD
LG