لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۲۲

کاربران: ادعای «دير مطلع شدم» حسن روحانى دروغ است


صف خودرو مقابل یک پمپ بنزین در تهران ساعتی پیش از اعمال قیمت های جدید بنزین
صف خودرو مقابل یک پمپ بنزین در تهران ساعتی پیش از اعمال قیمت های جدید بنزین

جمله‌ای از حسن روحانی در زمان گرانی بنزین مشهور شد که گفته بود من روز جمعه خبر دار شدم. اکنون یک مقام وزارت کشور این ادعای رئیس جمهوری ایران را رد کرده است. معاون امنیتی وزارت کشور ایران گفته که مستندات موجود است که این مقامات از قبل از گرانی بنزین خبر داشته‌اند.

گرانی بنزین ناگهان در بامداد جمعه ۲۴ آبان اعلام شد که اعتراضات گسترده‌ای را در ایران به همراه داشت. رویترز می‌گوید رژیم ایران دست‌کم ۱۵۰۰ نفر را در سرکوب اعتراضات کشته است.

سخنان روز سه شنبه معاون امنیتی وزیر کشور با واکنش کاربران ایرانی شبکه‌های اجتماعی روبرو شد و تعدادی از کاربران با اشاره به موارد دیگری از سخنان متناقض حسن روحانی و اعضای دولتش، او را «دروغگو» خواندند.

ساقی لقایی روزنامه نگار در توئیتی به کنایه نوشت که روحانی هم «نمی‌دانست» بنزین را گران کرده‌اند و به هواپیمای مسافربری اوکراینی شلیک کرده‌اند.

او اضافه کرد: «ندانستن، شگرد مقامات ارشد جمهوری اسلامی است.»

کاربر دیگری نیز با اشاره به سخنان حسین ذوالفقاری نوشت: یک دروغ دیگر روحانی برای مردم ایران مشخص شد.

علیرضا صلواتی، اقتصاددان نیز اشاره کرد که سخن معاون وزیر کشور به معنای متهم کردن روحانی به دروغگویی است.

یکی دیگر از کاربران هم با اشاره به اینکه معاون وزیر کشور روحانی او را به دروغگویی در مورد زمان اطلاع از بالارفتن قیمت بنزین متهم کرد، پیش بینی کرد که این معاون یا برکنار خواهد، یا مجبور به اقرار به اشتباه خواهد شاید، یا اینکه دیگر مسئولان موضوع را «ماست‌مالی» خواهند کرد.

معاون وزیر کشور ایران در حالی رئیس جمهوری را تلویحا به دروغگویی متهم کرد که پیشتر نیز سخنان حسن روحانی و دیگر مقام های دولت او موجب شده بود که رسانه ها و کاربران شبکه های اجتماعی از تلاش دولت برای پنهانکاری با توسل به دروغ سخن بگویند.

در پی شلیک پدافند سپاه پاسداران به هواپیمای مسافربری اوکراینی در آسمان ایران، حسن روحانی اعلام کرد که دولت از موضوع اطلاع نداشته است، اما در ادامه مشخص شد که برج مراقبت و سازمان هواپیمایی کشوری بلافاصله در جریان موضوع قرار گرفته بود.

دولت همچنین متهم است که در مورد آغاز همه گیری کرونا در ایران پنهانکاری کرده است. در حالیکه مقام های دولت ایران در آخرین روزهای بهمن همه گیری کرونا در قم را تایید کردند، تعدادی از پزشکان گفته بودند که موارد کرونا از دی ماه دیده شده بود.

مقام های ایالات متحده آمریکا نیز بارها به پنهانکاری و دروغگویی مقام های جمهوری اسلامی در موارد مختلف، از جمله زمان همه گیری کرونا، اشاره کرده اند.

نماینده وزارت خارجه آمریکا در امور ایران روز پنجشنبه ۱۵ اسفند مسئولان جمهوری اسلامی را متهم کرد که درباره گستردگی ویروس کرونا در کشور به مردم ایران دروغ گفته است. برایان هوک به خبرنگاران گفت: «رژیم ابتدا به مردم گفت که جایی برای نگرانی از شیوع این ویروس نیست. اما در همان حال، ویروس در حال پخش شدن در سرتاسر ایران بود.»

پیش از این نیز مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه ۹ اسفند در نشستی در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، با توجه به سابقه پنهان‌کاری مسئولان جمهوری اسلامی گفته بود رژیم ایران تمایلی ندارد که درباره شیوع ویروس کرونا اطلاع رسانی کند و «من نگران هستم آنها اطلاعات مهمی را پنهان کرده باشند.»

XS
SM
MD
LG