لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۲

سخنگوی دولت ایران: برای به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای «عجله» نداریم


روحانی در کنار رئیسی - آرشیو
روحانی در کنار رئیسی - آرشیو

علی ربیعی، سخنگوی دولت ایران، می گوید «برای به نتیجه رسیدن مذاکرات» هسته‌ای و رفع تحریم‌ها در دولت فعلی «مصمم هستیم» اما «عجله ای هم نداریم در طول زمان باقی مانده از تصدی دولت بخواهیم برای به نتیجه رسیدن مذاکرات از حقوق خود صرف نظر کنیم.»

به نوشته ایسنا، ربیعی روز سه شنبه ۸ تیر در نشست خبری هفتگی اعلام کرد: «در صورتی که نتوانیم تا پایان دولت آنچه مد نظر ماست به تحقق برسد بنابر تشخیص تصمیم گیرندگان عالی نظام، دولت سیزدهم این قضیه را بر عهده خواهد گرفت.»

قرار است دولت سیزدهم به ریاست ابراهیم رئیسی کار خود را از نیمه مرداد امسال آغاز کند. مقام های ایران پیشتر گفته اند که مذاکرات هسته‌ای ارتباطی به نتیجه انتخابات اخیر ریاست جمهوری ندارد.

با این حال حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، چهارشنبه گذشته در جلسه هیات دولت گفته بود: «اگر بخواهند همین امروز می‌توانیم تحریم را تمام کنیم. برویم اختیارات را به آقای عراقچی بدهیم که به وین برود و آنجا اعلام کند تا توافق شود و تحریم برداشته شود.»

ربیعی روز سه شنبه همچنین ادعا کرد: «درباره رفع تحریم ها در بخش‌های اصلی اقتصاد ایران مانند انرژی، مالی، بانکی، بیمه، اتفاق نظر وجود دارد.» او گفت:«اگر در مورد همه موضوعات در دستور کار مذاکرات، توافق حاصل نشود عملا توافقی شکل نگرفته است.»

وزارت خارجه آمریکا، هفته گذشته در واکنش به ادعای ایران که اعلام کرده بود واشنگتن با لغو مجموعه‌ای از تحریم‌های خاص، از جمله رفع تحریم افراد و دستگاه‌های مربوط به بیت آیت الله خامنه‌ای، موافقت کرده است تاکید کرد یا در تمامی موارد توافق می‌شود، یا هیچ توافقی صورت نخواهد گرفت.

اختلافات میان ایران و آمریکا بر سر احیای برجام همچنان قابل ‌ملاحظه توصیف شده است.

علی ربیعی، روز سه شنبه همچنین در مورد تمدید توافق بازرسی‌ها با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اظهارنظر کرد و گفت: «در حال بررسی ضرورت و امکان تمدید توافق با آژانس بین المللی انرژی هسته ای هستیم و در این مسیر همه گزینه‌ها را در نظر خواهیم گرفت.»

به گفته ربیعی، اگر این توافق تمدید نشود «جمهوری اسلامی ایران تعهد بیشتری را برعهده نخواهد گرفت.»

بازه زمانی توافق به دست آمده میان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و ایران در رابطه با ادامه بازرسی‌ها روز سوم تیر، ۲۴ ژوئن، به پایان رسید. این توافق که ۲۱ فوریه سال جاری میلادی حاصل شد قرار بود به مدت سه ماه اجرا شود و بعد برای یک ماه تمدید شد.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز جمعه ۴ تیر از جمهوری اسلامی خواست پاسخی فوری درباره تمدید توافق‌نامه نظارت آژانس ارائه دهد.

XS
SM
MD
LG