لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۸

پیام‌رسان سیگنال با دستور کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه فیلتر شد؛ نقش دولت روحانی در این فیلترینگ


 پیام‌رسان سیگنال
پیام‌رسان سیگنال

در پی انتشار گزارش‌هایی مبنی بر فیلتر شدن پیام‌رسان سیگنال در ایران، خبرگزاری فارس خبر داد که «کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه» دستور این فیلترینگ را داده است. این درحالی است که دولت حسن روحانی حدود هشت سال پیش با شعار مقابله با سانسور و فیلترینگ در ایران روی کار آمده بود.

سایت‌های خبری حوزه فناوری ارتباطات گزارش دادند که پیام‌رسان سیگنال از روز دوشنبه ۶ بهمن از دسترس خارج شده است و دسترسی به آن بدون استفاده از فیلترشکن ممکن نیست.

روز سه شنبه همزمان با انتشار اخبار فیلترینگ سیگنال، سخنگوی قوه قضاییه فیلتر شدن این پیام‌رسان به دستور مسئولان قضایی را رد کرد و خبرگزاری فارس نیز در گزارشی نوشت که فیلترینگ به دستور «کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه» صورت گرفته است. این کارگروه ۱۳ عضو دارد که ۶ عضو آن نمایندگان دولت هستند و ریاست آن را نیز دادستان کل کشور به عهده دارد.

پیام‌رسان سیگنال که در روزهای اخیر پس از تغییر سیاست واتس‌اپ در مورد حریم خصوصی مورد استقبال کاربران، از جمله کاربران ایرانی قرار گرفته است، از روز جمعه ۲۶ دی به دستور کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه از فروشگاه‌های آنلاین ایران حذف شد.

جمهوری اسلامی از آغاز سال ۱۳۹۷ با فیلتر کردن پیام‌رسان تلگرام دسترسی به آن را قطع کرده بود. در حال حاضر شهروندان با استفاده از فیلترشکن و وی پی ان از توییتر و تلگرام استفاده می‌کنند.

قطع دسترسی شهروندان به شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها در حالی است که بسیاری از مقام‌های جمهوری اسلامی و وابستگان آنها از این شبکه‌ها برای اطلاع‌رسانی و ارتباطات خود بهره می‌برند.

محدود کردن آزادی بیان و آزادی گردش اطلاعات در ایران از طریق فیلترینگ در فضای مجازی، بارها مورد انتقاد دولت ایالات متحده آمریکا بوده است.

اسفند ماه سال گذشته در آستانه «روز جهانی مبارزه با سانسور سایبری» سازمان گزارشگران بدون مرز فهرستی از ۲۰ نهاد دولتی و غیردولتی که بدترین عملکرد در زمینه سرکوب سایبری را دارند، منتشر کرد. نام شورای عالی فضای مجازی ایران نیز در آن فهرست بود.

XS
SM
MD
LG