لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۳ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۵۴

یک سال از حبس پژوهشگر ایرانی فرانسوی گذشت؛ مکرون: مقامات ایران فورا فریبا عادلخواه را آزاد کنند


فریبا عادلخواه

حبس فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی فرانسوی، در ایران در حالی امروز یک ساله شده است که پرونده قضایی او به اختلافات بین تهران و پاریس دامن زده و این شائبه را که او قربانی یک نبرد سیاسی شده، تقویت کرده است.

فریبا عادلخواه، پژوهشگر ایرانی فرانسوی «بنیاد مطالعات علوم سیاسی پاریس»، خرداد سال گذشته توسط سازمان اطلاعات سپاه در تهران بازداشت شد و در هفته‌های اخیر از سوی شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب در تهران به ۶ سال حبس محکوم شد.

امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، جمعه ۱۶ خرداد در سالگرد بازداشت خانم عادلخواه در پیامی در توئیتر تداوم بازداشت او را غیرقابل قبول خواند و گفت: «پیام من به مقام های ایرانی: عدالت حکم می کند که هموطن ما فورا آزاد شود.»

وزیر خارجه فرانسه نیز به همین مناسبت با انتشار بیانیه ای اعلام کرد که تداوم این وضعیت اثرات منفی بر روابط دوجانبه پاریس و تهران دارد و تنها می‌تواند اعتماد بین دوکشور را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد.

یکساله شدن زندان خانم عادلخواه واکنش‌های دیگری نیز در فرانسه و دیگر نقاط جهان داشته است که بسیاری از آنها به دلیل همه‌گیری ویروس کرونا به طور مجازی و با انتشار تصویر این زندانی ایرانی فرانسوی برگزار شد. در اقدام دیگری در فرانسه، ان هیدالگو، شهردار پاریس، تصویر خانم عادلخواه را بر سردر ساختمان شهرداری آن شهر قرار داد.

شیرین عبادی، حقوقدان ایرانی برنده صلح نوبل، نیز روز جمعه در پیامی ویدئویی خانم عادلخواه را «گروگان مقام های ایران» خواند.

سال گذشته یک فرانسوی دیگر به نام رولاند مارشال همراه خانم عادلخواه بازداشت شده بود که دو ماه پیش در ازای آزادی و بازگشت یک زندانی ایرانی، به فرانسه تحویل داده شد.

ایران بازداشت شهروندان خارجی و دو تابعیتی را از زمان خروج آمریکا از برجام، تشدید کرده است.

وزارت خارجه ایالات متحده بارها بازداشت بی‌دلیل و خودسرانه شهروندان آمریکا و کشورهای دیگر، از جمله ایرانیان دوتابعیتی، توسط رژیم جمهوری اسلامی را محکوم کرده و خواستار آزادی بلافاصله و بی قید و شرط آنها شده است.

XS
SM
MD
LG