لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۵۸

خانه‌های مردم در خوزستان دوباره به زیر آب رفت؛ هشدار سیل و آبگرفتگی در ۸ استان در اثر سوء مدیریت حکومت ایران


عکسی از آب‌گرفتگی خیابانی در اهواز. ارسالی به صدای آمریکا
عکسی از آب‌گرفتگی خیابانی در اهواز. ارسالی به صدای آمریکا

در حالی که در سال‌های گذشته بارها بارندگی‌‌های شدید به جاری شدن سیل در شهرهای مختلف ایران منجر شده است، بازهم در سایه بحران مدیریت، هشت استان ایران، از جمله خوزستان، دچار سیل و آب‌گرفتگی شده‌اند.

رسانه‌های داخل ایران به نقل از رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گزارش داده‌اند که در ۷۲ ساعت گذشته هشت استان درگیر سیل و آب‌گرفتگی شده‌اند. این در حالی است که وضعیت استان خوزستان بحرانی‌تر از سایر استان‌ها گزارش شده است.

این رسانه‌ها از ورود فاضلاب و آب‌های سطحی به خانه‌های مردم در پی بارندگی‌های شدید روزهای اخیر خبر داده‌اند. گزارش‌ها حاکی است که بسیاری از نقاط شهرهای اهواز، آبادان، و خرمشهر زیر آب هستند. فعالان محیط زیست با اشاره به نگرانی ساکنان بافت‌های فرسوده این مناطق از فرو ریختن خانه‌های‌شان، می‌گویند که لایروبی نشدن رودخانه‌ها پس از سیل‌های گذشته از یکسو و فقدان هرگونه مدیریت در حفاظت از مسیر رودخانه از سوی دیگر باعث شده است که رودخانه‌ها از ظرفیت لازم برای بیرون بردن آب‌های ناشی از بارندگی‌ها برخوردار نباشند.

همزمان نماینده اهواز در مجلس ایران «تعطیل شدن پروژه‌های آب و فاضلاب» شهرهای استان خوزستان طی یک سال گذشته را دلیل آب‌گرفتگی در این استان دانست و گفت که آن پروژه‌ها از سال‌های گذشته تعطیل شد و «به سمت کارهای غیرضروری رفت.»

دو روستا در منطقه غیزانیه اهواز نیز از جمله مناطقی هستند که به دلیل سوء‌مدیریت - از جمله عدم ارائه به موقع اختصاص ماشین‌آلات لازم - دچار بحران آبگرفتگی شده‌اند. این در حالی است که رسانه‌ها روز ۶ آ‌ذر به نقل از سازمان هواشناسی نسبت به سیلابی شدن رودخانه‌ها در استان خوزستان هشدار داده بودند.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی پس از بارندگی‌های اخیر نشان می‌دهند که بسیاری از خانه‌ها در مناطق مختلف استان خوزستان دچار سیل و آب‌گرفتگی شده‌اند.

پیش از این نیز با این که ایران با بارندگی‌‌های سیل‌آسا روبرو بوده است، اما مدیران جمهوری اسلامی تا کنون نتوانسته‌اند از وقوع خسارات گسترده مالی و جانی در این مواقع پیشگیری کنند.

مقامات ایالات متحده بارها نسبت به سوءمدیریت منابع طبیعی ایران و سدسازی‌های غیرضروری و بی‌برنامه با هدف پر کردن جیب مقامات فاسد رژیم جمهوری اسلامی هشدار داده و آن را از عوامل اصلی بروز بحران‌های زیست محیطی گوناگون، از جمله سیل‌های ویرانگر و خشکسالی‌های بی‌سابقه، برشمرده‌اند.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، در اردیبهشت ماه سال گذشته با اعلام حمایت از مردم ایران گفته بود که «بحران‌های مالی و زیست محیطی را در ایران شاهد هستیم. فساد کشور را فرا گرفته است. رژیم از مردم خود می‌دزدد.»

XS
SM
MD
LG