لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۴۶

دیوید آلبرایت: گزارش آژانس در مورد عدم دسترسی به سایت‌های هسته‌ای در ایران یک زنگ هشدار خطر است


 نشست مجازی بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها
نشست مجازی بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها

دیوید آلبرایت، بنیانگذار و رئیس مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی با اشاره به بیانیه اخیر آژانس بین المللی انرژی هسته‌ای در مورد عدم دسترسی به دو سایت مورد نظر برای بازرسی در ایران می‌گوید بیانیه آژانس باعث نگرانی‌های جدی شده و یک زنگ خطر جدی در مورد ایران است.

او این اظهارات را روز سه‌شنبه ۲۰ خرداد در یک نشست آنلاین با مدیریت مارک دوبوویتز، مدیر بنیاد دفاع از دموکراسی ها و با حضور ریچارد گلدبرگ و آندریا استریکر، دیگر اعضای بنیاد دفاع از دموکراسی ها عنوان کرد.

دیوید آلبرایت گفت آژانس معمولا با این مسئله مواجه نمی شود که از کشوری به طور مشخص بخواهد تا از سایتی بازدید کند اما با در خواست آن مخالفت شود. به گفته او آژانس یک مسیر طولانی را طی کرده است تا از نظر فنی و قانونی دسترسی به سایت های مورد نظر در ایران را در پی مخالفت های تهران، توجیه کند.

آقای آلبرایت همچنین خاطرنشان کرد وقتی آژانس چنین گزارشی می دهد،‌ می خواهد این علامت را بفرستد که آنها در مورد فعالیت های ایران در حوزه غیرنظامی هسته ای به شدت نگران هستند.

دیوید آلبرایت گفت: مخالفت ایران با دسترسی به سایت های مورد نظر آژانس یاد آورد اقدامات کره شمالی در سال های ۱۹۹۲ و ۱۹۹۳ است که با درخواست بازرسی آژانس در مورد مواد پلوتونیوم گزارش نشده که می تواند مورد استفاده نظامی قرار بگیرد، مخالفت کرده بود.

همچنین در این نشست، آندریا استریکر گفت که نکته مهم گزارش اخیر آژانس این است که ایران به بازرسان آژانس امکان دسترسی به دو سایت را نداده است. درخواست برای بازدید از این سایت ها از سوی آژانس ابتدا در ژانویه ۲۰۲۰ ارائه شده بود و پاسخی درباره فعالیت ها و مواد گزارش نشده در آنها، نگرفته است. او گفت آژانس در پاسخ به مخالفت های ایران اعلام کرده است که ابهامات قانونی در مورد حقوق این نهاد جهت بازرسی از سایت ها در ایران وجود ندارد.

ریچارد گلدبرگ نیز در این نشست گفت باید تلاش کرد که شورای حکام در مورد این اقدامات رژیم ایران در نشستی که خواهد داشت، یک قطعنامه صادر کند که در آن باید نگرانی عمیق از عدم انطباق ایران با مفاد پروتکل الحاقی، اعلام شود.

XS
SM
MD
LG