لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۱

شورای نگهبان اسامی نامزدهای انتخابات ۱۴۰۰ را اعلام کرد؛ ابراهیم رئیسی و شش نفر دیگر


اسامی نامزدهای انتخابات در حالی اعلام شده که به عقیده برخی فعالان سیاسی، شورای نگهبان عملا رئیسی را بدون رقیب در انتخابات گذاشته است.
اسامی نامزدهای انتخابات در حالی اعلام شده که به عقیده برخی فعالان سیاسی، شورای نگهبان عملا رئیسی را بدون رقیب در انتخابات گذاشته است.

شورای نگهبان اسامی نهایی نامزدهای تائید صلاحیت شده برای انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ خرداد را رسما اعلام کرد. براساس این لیست، سعید جلیلی،‌ محسن رضایی، ابراهیم رئیسی، علیرضا زاکانی، محسن مهرعلیزاده، امیرحسین قاضی زاده هاشمی و عبدالناصر همتی به عنوان نامزد نهایی معرفی شدند.

براساس بیانیه روز سه‌شنبه ۴ خرداد شورای نگهبان، دیگر داوطلبان نامزدی رد صلاحیت شدند که از جمله می‌توان به علی لاریجانی (سه دوره رئیس مجلس)، محمود احمدی نژاد (دو دوره رئیس جمهوری ایران)، اسحاق جهانگیری (دو دوره معاون اول رئيس جمهوری) و مصطفی تاجزاده (از مقامات سابق وزارت کشور) اشاره کرد.

علی جنتی، پسر احمد جنتی دبیر شورای نگهبان در اعتراض به این نحوه تائید صلاحیت‌ها گفته است «کوه» شورای نگهبان، «موش زایید!» او گفته شش نامزد، کاندیدای پوششی برای انتخاب ابراهیم رئیسی هستند.

رسانه‌های دولتی در ایران می‌گویند حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در نامه‌ای به آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی، خواستار تغییراتی در لیست شورای نگهبان شده‌است. از نظر تاریخی، در سال ۱۳۸۴ بعد از اعلام اسامی نامزدها، با نامه آیت الله خامنه‌ای شورای نگهبان صلاحیت دو نامزد را تائید کرده بود.

شورای نگهبان که اعضای آن مستقیم و غیرمستقیم توسط رهبر منصوب می‌شود، براساس قانون اساسی وظیفه نظارت بر انتخابات ریاست جمهوری را دارد اما سالهاست که فعالان سیاسی این نهاد را به اعمال سلیقه متهم می‌کنند. نظارت شورای نگهبان برای تعیین واجدین شرایط نامزدی انتخابات ریاست جمهوری یکی از مواردی است که باعث می‌شود تا انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران بر طبق موازین بین‌المللی، آزاد نباشد.

عمار ملکی استاد علوم سیاسی در هلند به صدای آمریکا می‌گوید شورای نگهبان درکی از آزادی ندارد و به جای اینکه بر انتخابات نظارت کند، عملا این نهاد مانع آزادی انتخابات در ایران است.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری ایران روز ۲۸ خرداد برگزار و جانشین حسن روحانی که هشت سال رئیس جمهوری بود، مشخص شود.

XS
SM
MD
LG