لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۴۸

انتخابات ۱۴۰۰ – ثبت نام داوطلبان نامزدی ریاست جمهوری آغاز شد؛ نظامیان، چهره‌های شاخص روز نخست


 به ترتیب از راست: حسین دهقان، سعید محمد و محمدحسن نامی
به ترتیب از راست: حسین دهقان، سعید محمد و محمدحسن نامی

روند انتخابات ریاست جمهوری ایران با آغاز ثبت نام داوطلبان نامزدی آغاز شد.

براساس برنامه سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری، داوطلبان نامزدی از روز سه‌شنبه ۲۱ اردیبهشت تا روز شنبه ۲۵ اردیبهشت فرصت ثبت نام خواهند داشت.

ثبت‌نام درحالی آغاز شده است که اختلاف دولت و شورای نگهبان درباره معیارهای واجدان شرایط نامزدی ادامه دارد.

چهره‌های شناخته شده‌تر روز نخست ثبت نام فرماندهان سابق سپاه پاسداران و ارتش بودند که در ادامه به آنها اشاره شده است:

  • حسین دهقان؛ فرمانده پیشین سپاه، مشاور نظامی خامنه‌ای

حسین دهقان از جمله کسانی بود که روز سه‌شنبه در وزارت کشور حضور یافت و برای نامزدی در انتخابات ثبت نام کرد. آقای دهقان ۶۴ ساله از مقامات ارشد نظامی جمهوری اسلامی است. او از سال ۱۳۵۸ عضو سپاه پاسداران شد و در دوران جنگ عضو این نهاد بود. وی بعدها فرمانده نیروی هوایی سپاه شد و از سالهای ۷۱ تا ۷۵ جانشین رئيس ستاد مشترک سپاه بود. آقای دهقان در دولت محمد خاتمی قائم‌مقام وزیر دفاع بود و در دولت محمود احمدی نژاد به عنوان رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران فعالیت می‌کرد. آقای دهقان بعد از دولت احمدی نژاد، در دولت حسن روحانی برای یک دوره وزیر دفاع شد. او بعد از دوره اول دولت روحانی، اعلام کرد به عنوان مشاور نظامی علی خامنه‌ای منصوب شده‌است.

حسین دهقان از آبان ۹۸ در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری آمریکا قرار گرفت. آمریکا می‌گوید در زمان انفجار مقر تفنگداران دریایی آمریکا در بیروت در ۱۹۸۳، دهقان فرماندهٔ نیروهای سپاه پاسداران در لبنان و سوریه بود.

  • سعید محمد؛ فرمانده سابق قرارگاه خاتم الانبیاء

یکی دیگر از ثبت نام کنندگان روز نخست برای داوطلبی نامزدی انتخابات ریاست جمهوری، سعید محمد از مقامات سابق سپاه پاسداران بود.

سعید محمد ۵۲ ساله، از نسل دوم سپاه پاسداران است که از سال ۹۷ به عنوان فرماندهی ارشد رسید.

او در ۱۹ سالگی و در سال ۱۳۶۶ عضو سپاه پاسداران انقلاب اسلامی شد. از فعالیت او در دهه هفتاد اطلاعات چندانی نیست اما به عنوان مدیر گروه «سپاسد» از زیر مجموعه‌های قرارگاه خاتم، در سال ۷۱ کار خود را آغاز کرد. در اساسنامه این گروه آمده که « با هدف خدمت خالصانه به نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران و با اعتقاد بنیادی به ارزش‌های دینی و ملی در جهت رشد، شکوفایی و توسعه پایدار کشور برای نسل‌های کنونی و آتی تأسیس گردید.»

عمده فعالیت‌های این گروه در حوزه عمرانی و سدسازی بوده و در فاصله سال‌های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۳ مدیرعاملی سپاسد برعهده داشت.

آقای محمد در سال ۱۳۹۷ فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء شد. حضور او در این نهاد که بخش فعالیت‌های عمرانی و اقتصادی سپاه را بر عهده دارد، طولانی نبود. او به بهانه نامزدی انتخابات از سمت خود در اسفندماه کناره‌گیری کرد اما به گفته معاون سیاسی سپاه، او را به دلیل تخلف از این سمت منفک کرده‌اند.

سعید محمد دارای درجه نظامی سرتیپ‌دوم پاسدار است.

  • محمدحسن نامی؛ فرمانده سابق ارتش، وزیر دولت احمدی نژاد

محمدحسن نامی از معدود مقامات نظامی غیرسپاهی (عضو ارتش) است که برای انتخابات اعلام نامزدی کرده است. آقای نامی ۶۸ ساله، در دوران جنگ ایران و عراق در ارتش فعالیت می‌کرد و بعد از پایان جنگ به عنوان نماینده نظامی جمهوری اسلامی به کره شمالی اعزام شد. او در این کشور مدرک دکترا کسب کرد.

وی مدتی معاون اطلاعات ستاد مشترک ارتش بود. در سال ۸۴ و در دولت اول محمود احمدی نژاد، آقای نامی به مدت هفت سال به عنوان ریاست سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح منصوب شد. او در سال آخر دولت دولت احمدی نژاد به عنوان وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات معرفی شد.

محمدحسن نامی درجه سرتیپی دارد.

* * *

انتخابات ریاست جمهوری در ایران در جمعه ۲۸ خرداد برگزار می‌شود.

براساس برنامه انتخابات، بعد از پایان ثبت‌نام، شورای نگهبان حداکثر ده روز فرصت دارد که نامزد‌های تائید صلاحیت شده را معرفی کند. نظارت شورای نگهبان برای تعیین واجدین شرایط نامزدی انتخابات ریاست جمهوری یکی از مواردی است که باعث می‌شود تا انتخابات ریاست جمهوری اسلامی ایران بر طبق موازین بین‌المللی، آزاد نباشد.

XS
SM
MD
LG