لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۳۶

برای نخستین بار یک دیپلمات جمهوری اسلامی به جرم توطئه برای بمبگذاری در اروپا محکوم شد؛ ۲۰ سال زندان برای اسدالله اسدی


در یک سال گذشته، اسدالله اسدی و وکلای مدافع او چندین بار در دادگاه از خود دفاع کرده بودند.
در یک سال گذشته، اسدالله اسدی و وکلای مدافع او چندین بار در دادگاه از خود دفاع کرده بودند.

دادگاهی در بلژیک اسدالله اسدی، دیپلمات جمهوری اسلامی، را به جرم توطئه برای بمب‌گذاری به ۲۰ سال زندان محکوم کرد. این نخستین بار است که یک دیپلمات رژیم ایران در رابطه با اتهامات مرتبط با تروریسم در اروپا در دادگاه محکوم می‌شود.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۱۶ بهمن به نقل از دادستانی شهر آنت‌ورپ در بلژیک نوشت که آقای اسدی حکم محکومیت دریافت کرده است.

اسدالله اسدی که دبیر سوم سفارت جمهوری اسلامی ایران در وین، اتریش بود، در ژوئیه ۲۰۱۸ در آلمان بازداشت شد. اتهام او دست داشتن در عملیات بمبگذاری علیه گردهمایی سازمان مجاهدین خلق در پاریس عنوان شد. علاوه بر او یک زوج بلژیکی ایرانی‌تبار نیز بازداشت شدند.

به نوشته رویترز، پلیس کشورهای آلمان، فرانسه، و بلژیک، این توطئه بمب‌گذاری را در ژوئن ۲۰۱۸ خنثی کردند.

این حکم در زمانی صادر شده است که روابط غرب با ایران در مرحله حساسی قرار دارد و جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، در حال بررسی موضوع برداشتن تحریم‌های وضع شده توسط دونالد ترامپ علیه ایران و بازگشت به برجام است.

اسدالله اسدی از حضور در دادگاه خودداری کرده، و درباره این که از جانب تهران دستور داشته این طرح را اجرا کند، سخنی نگفته است.

طبق اسنادی که رویترز دیده است، دادستان فدرال بلژیک می‌گوید که ارزیابی مقامات امنیتی این است که اسدی مواد منفجره را با خود از طریق یک پرواز تجاری از ایران به اتریش آورده بود.

به نوشته رویترز، شاهین قبادی، یک سخنگوی سازمان مجاهدین خلق ایران، گفته است که شواهد و مدارک درباره نقش «رهبری ارشد رژیم ایران در توطئه تروریستی بسیار زیاد است.» یک سخنگوی وزارت خارجه ایران اما چند روز قبل به خبرگزاری دانشجویی ایران گفته بود که مصونیت دیپلماتیک اسدی نقض شده است و او را قربانی یک تله غربی خواند.

مقامات آلمان، اسدی که را دبیر سوم سفارت ایران در اتریش بوده است، در حالی دستگیر کردند که برای تعطیلات به آلمان رفته بود. مقامات آلمان گفتند که مصونیت دیپلماتیک در حالی که وی خارج از اتریش به سر می‌برد، شامل وی نمی‌شود و او را به بلژیک تحویل دادند که دادگاه دستور بازداشت وی را صادر کرده بود.

در گزارش رویترز همچنین آمده است که سه ایرانی دیگر نیز در دادگاه به جرم همدستی با این توطئه به تحمل ۱۵ سال، ۱۷ سال، و ۱۸ سال حبس محکوم شدند.

مریم رجوی، رییس شورای ملی مقاومت، شاخه سیاسی سازمان مجاهدین خلق در واکنش به محکومیت اسدالله اسدی، دیپلمات جمهوری اسلامی گفت که «تمامیت حکومت آخوندی درگیر تروریسم و این طرح تروریستی بوده است» و «این یک شکست سنگین سیاسی و دیپلماتیک رژیم آخوندی است.»

XS
SM
MD
LG