لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۲۲

متهمان پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی مجموعا به ۱۸۰ سال زندان محکوم شدند


عکس آرشیو از اولین جلسه رسیدگی به پرونده پتروشیمی در ایران
عکس آرشیو از اولین جلسه رسیدگی به پرونده پتروشیمی در ایران

ذبیح الله خداییان، سخنگوی قوه قضائیه از محکومیت ۱۴ متهم پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی به زندان، شلاق و جزای نقدی خبر داد و گفت این افراد مجموعا ۱۸۰ سال زندان محکوم شده‌اند.

به گزارش خبرگزاری «ایسنا» سخنگوی قوه قضاییه روز یکشنبه ۱۴ شهریور با اعلام این خبر گفت این پرونده دارای دو قسمت است که بخشی از پرونده در دادسرا در حال رسیدگی و بخش دیگر به شعبه ۳ دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران و مفسدان اقتصادی ارسال و برای متهمان حکم صادر شده است.

به گفته او، گروهی از این افراد به اتهام شرکت و گروهی دیگر به اتهام معاونت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی از طریق اخلال در توزیع ارزهای حاصل از صادرات محصولات پتروشیمی شرکت‌های تولیدکننده به میزان ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون یورو، محاکمه شده‌اند.

به گفته سخنگوی قوه قضائیه، در این پرونده رضا حمزه لو مدیرعامل شرکت، عباس صمیمی نائب رئیس شرکت، علیرضا علایی رحمانی عضو هیات مدیره، مصطفی تهرانی عضو هیات مدیره، محسن احمدیان مدیربازرگانی و مرجان شیخ الاسلامی مدیرعامل شرکت دنیز هر کدام به ۲۰ سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق، محرومیت دائمی از هرگونه خدمات دولتی و جزای مالی به میزان مبالغی که از طریق اعمال مجرمانه کسب کردند، محکوم شدند.

آقای خداییان در ادامه افزود، سام حامد ساعدیان مدیرعامل وقت شرکت والا سرمایه امین و ابوالفضل ملکی شمس آبادی نیز در همین پرونده با اتهامی مشابه هر یک به ۱۵ سال زندان، ۷۴ ضربه شلاق در انظار عمومی و محرومیت از هرگونه خدمات دولتی و جزای مالی معادل اموالی که از این طریق کسب کردند، محکوم شدند.

وی در ادامه گفت محمدحسین شیرعلی، علی اشرف ریاحی، سید علیرضا حسینی، معصومه دری، سعید خیری زاده و مهدی شریفی نیک نفس نیز به اتهام «معاونت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی» هر یک به ۵ سال زندان و محرومیت دائمی از هرگونه خدمات دولتی و جزای مالی محکوم شدند.

پرونده شرکت بازرگانی پتروشیمی که با موضوع دور زدن تحریم‌ها متهم به اخلال در نظام اقتصادی شده است، در روزهای آخر سال ۹۷ به همراه ۱۴ متهم خود به یکی از جنجالی‌ترین پرونده های اقتصادی در ایران تبدیل شد.

پیشتر در دومین دادگاه این پرونده متهم ردیف اول گفته بود با تشکیل این پرونده «یک سری از مهره‌ها» در دور زدن تحریم‌ها سوختند و در ادامه رسیدگی به اتهامات پرونده پتروشیمی، یکی دیگر از متهمان این پرونده در دفاع از خود به دور زدن تحریم‌ها برای «حفظ آبروی نظام» و امضاء تفاهم‌نامه به خاطر«مملکت و انقلاب» سخن گفت.

XS
SM
MD
LG