لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۵۶

بحران کرونا در ایران - با افزایش آمار ابتلا، تردد خودروهای شخصی در شب یلدا ممنوع شد


شهروندان در یک ایستگاه اتوبوس در تهران
شهروندان در یک ایستگاه اتوبوس در تهران

در ادامه بحران کرونا در ایران، برای جلوگیری از گسترش بیش از پیش مبتلایان، ممنوعیت تردد در شب‌های شنبه و یکشنبه در همه شهرهای ایران اعلام شد.

در حالیکه پیشتر اعلام شده بود تهران و برخی از شهرها ممنوعیت‌های تردد برای شب یلدا را وضع کرده‌اند، دبیر کمیته اجتماعی انتظامی ستاد ملی مدیریت کرونا اعلام کرد که تردد از ساعت ۸ شب تا ۴ صبح در همه استان‌ها و شهرهای کشور در روزهای شنبه و یکشنبه ۲۹ و ۳۰ آذرماه ممنوع خواهد بود.

روز جمعه ۲۸ آذر، استاندار تهران نیز اعلام کرد که بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، رفت و آمد خودروهای شخصی از ساعت ۸ شب تا ۴ صبح، و فعالیت اصناف از ساعت ۶ عصر روزهای شنبه و یکشنبه ممنوع است.

این ممنوعیت به منظور جلوگیری از دورهمی‌ها و مهمانی‌های شب یلدا وضع شده است.

پیش از این، درنظر گرفتن محدودیت برای اصناف بدون حمایت‌های لازم اقتصادی باعث انتقادات و اعتراضات فراوانی شده و منتقدان می‌گویند ناتوانی مقامات مسئول در مدیریت صحیح بحران، عامل اصلی سیر تصاعدی آمار ابتلا و مرگ در ایران است اما مقامات جمهوری اسلامی به جای پذیرش ناکارآمدی خود مدام سعی در مقصر معرفی کردن مردم ایران دارند.

همزمان، سخنگوی وزارت بهداشت ایران اعلام کرد که در شبانه روز گذشته ۱۷۸ بیمار مبتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست دادند که به این ترتیب مجموع جان باختگان این بیماری طبق آمار رسمی به ۵۳ هزار و ۲۷۳ نفر رسید.

همچنین با شناسایی ۷۱۲۱ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹، مجموع بیماران کووید۱۹ در ایران به یک میلیون و ۱۴۵ هزار و ۶۵۱ نفر رسید.

صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی، همچون آمارهای چین و روسیه، به شدت مورد تردید است و بنا بر شواهد و مدارک موجود و تناقضات مشاهده شده در آمارهای ارائه شده نهادهای مختلف، می‌توان گفت که اطلاع‌رسانی درستی در مورد شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان انجام نمی‌شود.

سازمان بهداشت جهانی و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرده‌اند که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی در ایران است.

چندی پیش نیز معاون وزارت بهداشت ایران ۸ ماه بعد از آغاز کرونا، اعتراف کرد که آمار واقعی مرگ بر اثر کرونا بین یک و نیم تا ۲.۲ برابر آمار رسمی است. درحالی که مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در ایران آمار واقعی را ۲.۵ برابر می داند.

ایالات متحده از زمان آغاز کرونا نسبت به پنهانکاری و ناتوانی مقامات جمهوری اسلامی ایران هشدار داده بود.

XS
SM
MD
LG