لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۰۰

واکنش‌های انتقادی گسترده به تاکید مقامات رژیم بر برگزاری مراسم عزاداری محرم؛ مردم می‌پرسند: دلیل این همه جهل و نادانی چیست؟


People wearing protective face masks to help prevent the spread of the coronavirus walk in a metro station, in Tehran, Iran, Wednesday, July 8, 2020. (AP Photo/Ebrahim Noroozi)
People wearing protective face masks to help prevent the spread of the coronavirus walk in a metro station, in Tehran, Iran, Wednesday, July 8, 2020. (AP Photo/Ebrahim Noroozi)

در حالی که آمار ابتلا به کرونا در ایران به دلیل کاهش محدودیت‌ها و برگزاری برخی مراسم رو به افزایش است، تاکید رئیس جمهوری ایران و تعدادی از مقامات مذهبی-سیاسی بر برگزاری مراسم عزاداری محرم با واکنش‌های انتقادی گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی همراه شده است.

عباس موسوی مطلق، سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه ۳ مرداد در قم، کرونا را «یک ویروس سکولار» خواند که تلاش می‌کند «کشورهای دینی را با آثار مخرب خود به سمت بی‌دینی سوق دهد.» او ضمن دفاع از بسته نشدن مراکز مذهبی در ماه نخست شیوع ویروس کرونا در ایران، بر اجرای مراسم مذهبی محرم و صفر تاکید کرد.

روز جمعه، یک روز پس از این که حسن روحانی رئیس جمهوری ایران، بر برگزاری مجالس مذهبی در ماه محرم را «ضرورت قطعی» خواند، محمد مهدی میرباقری، عضو مجلس خبرگان هم گفت که نباید مجالس محرم به امر مجازی تبدیل شود.

این سخنان واکنش‌های بسیاری را در شبکه‌های اجتماعی بر انگیخت و رئیس جمهوری ایران از سوی برخی به بیان اظهارات متناقض درباره کرونا متهم شد.

یک کاربر پرسیده است: «در روزگاری که متخصصان تاکید دارند که ویروس‌کرونا [قویتر] شده و تعداد فوتی ها از ۲۰۰ نفر کمتر نمی‌شود، دلیل اینهمه جهل و نادانی چیست؟»

یکی از کاربران در توئیتر به سخنان مقام‌های دولت از جمله روحانی درباره ابتلای مردم به ویروس کرونا در مجالس عزاداری و عروسی اشاره کرد و در توئیتی طعنه‌آمیز نوشته است: «مردم در مراسم عزاداری خودشان به ویروس کرونا مبتلا شدند، اما عزاداری محرم کسی را مریض نمی‌کند!»

کاربر دیگری به نام امیر نیز به تلاش دولت برای برگزاری کنکور دانشگاه‌ها و مراسم عزاداری محرم اشاره کرد و آن را نشانه بی کفایتی دولت خواند.

همن سیدی، تحلیلگر مسایل سیاسی، در توئیتر خود نوشت: «فاجعه یعنی در روزی که امارات کاوشگر به مریخ فرستاده و دانشگاه آکسفورد واکسن کرونا تولید کرده، در ایران خبر اعدام یک زندانی با ابهامات زیاد در پرونده‌اش منتشر میشود و خبر تهدید به اعدام یک زندانی دیگر که قبلا سی سال حبس داده شده، درکنار خبر اصرار مراجع تقلید به برگزاری مراسم محرم.»

برخی از کاربران هم این نکته که رعایت پروتکل‌های بهداشتی در مراسم مراسم مذهبی محرم ممکن نیست، را مطرح کردند. کاربران دیگری نیز به این نکته اشاره کردند که وقتی حج، بزرگترین مراسم مذهبی مسلمانان جهان، برای جلوگیری از انتشار کرونا تعطیل شد، چطور تعطیلی مراسم محرم امکان‌پذیر نیست؟

در ماه نخستین اعلام همه‌گیری کرونا در ایران، مقامات جمهوری اسلامی از تعطیل کردن مراکز مذهبی قم، تعطیلی نماز جمعه و تعطیلی حرم امام هشتم در مشهد خودداری کردند. این امر موجب گسترش ویروس از قم به سایر شهرها شد.

ایران در حال حاضر بیشترین آمار مبتلایان به ویروس کرونا و مرگ و میر در منطقه را دارد و تعداد جانباختگان مبتلایان به این ویروس به ۱۵هزار و ۲۸۹ نفر رسیده است.

این در حالی است که درستی همین آمار نیز توسط سازمان بهداشت جهانی و مرکز پژوهشهای مجلس زیر سوال رفته است و این مراکز آمار واقعی مبتلایان را حدود پنج برابر رقم اعلام شده می‌دانند.

مقام های ایالات متحده نیز بر پنهانکاری جمهوری اسلامی درباره شیوع ویروس کرونا در ایران تاکید کرده‌اند. مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا فروردین امسال در بیانیه‌ای با عنوان «دروغ‌های خامنه‌ای درباره ویروس ووهان جان مردم را به خطر می‌اندازد» مطالبی را درباره دروغ‌گویی‌ها و پنهان‌کاری‌های رژیم ایران در رابطه با ویروس کرونا بیان کرد.

XS
SM
MD
LG