لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۷

کرونا در ایران - احتمال تبدیل شدن هرمزگان به «دروازه پیک پنجم» و خطر شیوع سرخک در ایران


An Iranian woman walks on a street in Tehran
An Iranian woman walks on a street in Tehran

آمار وزارت بهداشت ایران نشان می‌دهد از ۵ تا ۶ خرداد، ۹ هزار و ۹۹۴ مبتلای جدید به ویروس کرونا در کشور تأیید شده است. همچنین در این ۲۴ ساعت، ۱۶۵ نفر دیگر در اثر ابتلا به این ویروس جان باختند.

بسیاری نسبت به صحت آمار رسمی تردید دارند و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرد که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی است.

  • خسارت ۴۰ میلیارد تومانی به صنعت گردشگری

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع صنایع دستی می‌گوید، شیوع ویروس کرونا بیش از ۴۰ میلیارد تومان خسارت به گردشگری وارد کرده است.

در همین حال، حسن روحانی نیز گفته است با ادامه روند کنونی واکسیناسیون، تأثیر سرمایه‌گذاری بر صنعت گردشگری پیش از پایان سال دیده خواهد شد.

آمار وزارت بهداشت نشان می‌دهد، تاکنون سه میلیون و ۴۹۹ هزار و ۵۶۳ دز واکسن تزریق شده است.

  • برخورد قضایی با ناقضان پروتکل‌های بهداشتی در انتخابات

جمال عرف، رئیس ستاد انتخابات کشور، گفت نقض پروتکل های بهداشتی جزء تخلفات انتخاباتی محسوب می‌شود و با متخلفان، برخورد قضایی صورت خواهد گرفت.

او گفت ۳۳ هزار صندوق الکترونیک در کشور هست که «هیچ‌گونه مشکلی امنیتی» ندارند.

ستاد ملی مقابله با کرونا برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در شرایط کرونا، ساعت برگزاری انتخابات را افزایش داده و اعلام کرده است که از هفت صبح تا دو صبح روز بعد، امکان رأی‌گیری خواهد بود.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا همچنین گفته است که افراد مبتلا به کرونا نیز قادر خواهند بود به صورت سیار، رأی دهند.

  • خطر شیوع سرخک در کشور

سید محسن زهرایی، رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت، از شناسایی موارد ابتلا به سرخک در سیستان و بلوچستان، خراسان، هرمزگان، و البرز خبر داد.

در کل، ۲۴ مبتلا به سرخک در این استان‌‌ها مشاهده شده است.

به گفته آقای زهرایی، دلیل شیوع سرخک، اخلال در واکسیناسیون به دلیل شیوع ویروس کرونا است.

  • احتمال تبدیل شدن هرمزگان به دروازه پیک پنجم کرونا

با آغاز ماه خرداد، وضعیت استان هرمزگان از لحاظ شیوع ویروس کرونا وخیم‌تر شد. به این ترتیب که بر اساس آمار رسمی، گفته می‌شود در هر دو دقیقه، یک تست کرونای مثبت در این استان تأیید می‌شود.

همچنین در ۴ خرداد، هرمزگان با ثبت آمار ۴۹۴ بستری در یک روز، رکورد بستری شدگان کرونا را در یازده ماه اخیر شکست.

فاطمه نوروزیان، سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی استان هرمزگان، می‌گوید روزانه حدود ۴۰ پرواز از این استان انجام می شود که می‌تواند یکی از دلایل شیوع کرونا باشد.

در همین حال، فرماندار بندرعباس از قرنطینه یک هفته‌ای ۳۲ روستا و پنج مرکز بخش این شهرستان به دلیل شیوع بالای ویروس کرونا خبر داد.

کارشناسان بهداشتی نگران هستند که این استان تبدیل به «دروازه پیک پنجم کرونا» در کشور شود.

XS
SM
MD
LG