لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۱۹

کرونا در ایران - احتمال برگزاری تجمعات انتخاباتی به صورت مجازی، و ممنوع شدن «تور واکسن»


وزارت کشور
وزارت کشور

بر اساس آمار وزارت بهداشت ایران، از ۲۸ تا ۲۹ اردیبهشت، ۱۲ هزار و ۷۸۹ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور تأیید شد.

همچنین در این ۲۴ ساعت، ۲۳۳ بیمار دیگر مبتلا به کووید-۱۹ جان خود را از دست دادند. به این ترتیب، شمار کل قربانیان این ویروس در ایران به ۷۷ هزار و ۷۶۵ نفر رسید.

بسیاری نسبت به صحت آمار رسمی تردید دارند و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرد که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی است.

زمزمه‌های برگزاری تجمعات انتخاباتی به صورت مجازی

هر چند مقامات بهداشتی از «سرعت نزولی شدن» موارد ابتلا ابراز خشنودی کرده‌اند، اما با توجه به آمار بالای مرگ و نزدیک شدن به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری، نگرانی نسبت به وقوع موج پنجم کرونا بالا است.

علیرضا زالی، فرمانده ستاد کرونای تهران، نسبت به برپایی فیزیکی گرد‌هم‌آیی‌های انتخاباتی هشدار داده و آن را از لحاظ بهداشتی «مخاطره‌آمیز» خوانده است.

در همین حال، محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات، در صفحه توییتر خود نظر مردم در مورد برگزاری تجمعات انتخاباتی به صورت مجازی و امکان تخصیص بسته‌های رایگان اینترنتی به این منظور را جویا شده است.

از طرفی، حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، با انتقاد از رفع محدودیت‌های اینترنتی در آستانه انتخابات گفت، قبل از انتخابات، فضای مجازی خیلی خوب است؛ اما بعد از انتخابات، «دنبال فیلتر با دست و پا می گردیم.»

تور واکسن کرونا «غیرمجاز» اعلام شد

در‌ حالی که چندی پیش خبر دریافت مجوز تهیه یک میلیون دز واکسن آسترازنکا از ترکیه توسط شرکت دارویی «کیش مدیفارم» در رسانه‌های داخل ایران بازتاب پیدا کرد، مدیر کل دارویی سازمان غذا و دارو گفت این سازمان هیچ مجوزی صادر نکرده است.

ناصر آخوندی، مدیر عامل انجمن کار آفرینان و سرمایه‌گذاران کیش، به «کیشوند نیوز» گفته بود این طرح با هدف «درآمدزایی برای دولت، جلوگیری از خروج ارز کسانی که برای زدن واکسن به خارج از کشور سفر می‌کنند، و رونق گردشگری در جزیره کیش» راه‌اندازی شده است.

از طرفی، سازمان گردشگری هم در بخشنامه‌ای تور واکسن کرونا را غیرمجاز اعلام کرد.

ولی تیموری، معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری، و صنایع دستی گفت: «تبلیغ و اجرای تور با وعده واکسن کرونا فاقد وجاهت قانونی بوده و مطابق مقررات با آن برخورد خواهد شد.»

در این بخشنامه، به تمام تشکل‌های گردشگری ابلاغ شده که از هرگونه اقدام تبلیغی «خارج از موارد مندرج در آیین‌نامه‌های موجود» خودداری کنند.

جدول واردات واکسن؛ ۳ میلیون و ۶۴۷ هزار دز واکسن تزریق نشده

پس از انتشار جدول واردات واکسن، سیامک پیربابایی، عضو هیأت نمایندگی اتاق بازرگانی ایران، در توییتی به یک میلیون دز واکسنی اشاره کرد که مبدأ آن در جدول ذکر نشده است و جلوی آن نوشته شده «خارجی» است.

آقای پیربابایی در این توییت گفته که «خارج، شهری در بیرون کشور» است.

همچنین انطباق ارقام این جدول با آمار واکسیناسیون منتشر شده توسط وزارت بهداشت نشان می‌دهد حدود ۳ میلیون و ۶۴۷ هزار دز واکسن هنوز تزریق نشده است.

XS
SM
MD
LG