لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۳۵

کرونا در ایران – رکوردشکنی آمار تلفات روزانه در پیک پنجم؛ رئیسی از مهار کرونا سخنی نگفت


حضور بدون ماسک جنتی در مراسم تحلیف رئیسی
حضور بدون ماسک جنتی در مراسم تحلیف رئیسی

وزارت بهداشت ایران از ۱۳ مرداد تا ۱۴ مرداد، ۳۸ هزار و ۶۷۴ مورد جدید ابتلا در کشور را تأیید کرد. همچنین بر اساس آمار این وزرتخانه، در این ۲۴ ساعت، ۴۳۴ نفر دیگر جان خود را از دست دادند. وزارت بهداشت ایران آمار تفکیکی ارائه نمی‌دهد و بسیاری معتقدند آمار واقعی به مراتب بالاتر از آن چیزی است که اعلام می‌شود.

در مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی به عنوان رئیس جمهوری اسلامی ایران که روز پنجشنبه ۱۴ مرداد در صحن علنی مجلس شورای اسلامی و با حضور مهمانان خارجی برگزار شد، رئیسی اشاره‌ای به آثار شیوع کرونا در کشور و برنامه‌اش برای مهار آن نکرد. این در حالی است که بالاترین میزان مرگ و میر روزانه ناشی از ابتلا به کرونا در پیک پنجم ثبت شده است.

همچنین تصاویر منتشر شده از این مراسم، توجه خبرنگاران و کاربران شبکه‌های اجتماعی را به عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی جلب کرد.

اکثر مهمانان نزدیک به یکدیگر نشسته بودند و عکس یادگاری نیز انداختند.

بسیاری از شرکت‌کننده‌ها ماسک داشتند؛ ولی احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، بدون ماسک به مراسم آمده بود.

محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، نیز با بسیاری از مدعوین دست داد.

تعدادی از کاربران نیز با اشاره به برگزاری مراسم تحلیف ریاست جمهوری در آمریکا که با رعایت فاصله اجتماعی و در فضای باز برگزار شده بود، اعتقاد نداشتن بالاترین مقامات نظام به رعایت پروتکل‌ها را دلیل شکست خوردن ایران از کرونا دانستند.

همچنین در شرایطی که تعطیلی سراسری برای مهار کرونا هنوز «در دست بررسی» است، اداره‌ها، بانک‌ها و شرکت‌های خصوصی در تهران به مناسبت برگزاری مراسم تحلیف تعطیل شدند. این در حالی است که در تعطیلی‌های قبلی، بیشتر شرکت‌های خصوصی به فعالیت ادامه می‌دادند.

  • کیش یک هفته تعطیل شد

رئیس مرکز توسعه سلامت و سخنگوی شورای سلامت کیش از تعطیلی یک هفته‌ای این جزیره از روز یکشنبه ۱۷ مرداد خبر داد و گفت این تعطیلی تا مدت دو هفته قابل تمدید است.

محمدرضا رضانیا همچنین گفت در جلسه ستاد کرونا پیشنهاد کاهش حداکثری تعداد پروازهای ورودی به جزیره کیش داده شده است.

  • تکمیل ظرفیت بیمارستان‌های مازندران و یاسوج

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران گفت ظرفیت‌های تخت‌های بیمارستانی بیماران کرونا تکمیل شده است.

سید عباس موسوی گفت ظرف ۲۴ ساعت گذشته ۴۶۲ بیمار مشکوک به کرونا در بیمارستان‌های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی بستری شدند. آقای موسوی، شمار کل بستری‌شده‌ها را ۲ هزار و ۵۷۶ نفر اعلام کرد.

از طرفی، رئیس مرکز بهداشت شهرستان بویراحمد نیز تداوم وضعیت قرمز (بسیار پرخطر) در آنجا را تأیید کرد و گفت، حتی ظرفیت راهروهای بیمارستان‌های یاسوج تکمیل شده است و احتمال استفاده از بیمارستان صحرایی وجود دارد.

محمد یزدان پناه، به خبرگزاری «ایسنا»، بی توجهی شماری از باغ‌های تفریحی، تالارها، رستوران و کافه‌ها به مصوبات ستاد کرونا و ورود افراد غیر بومی به منطقه را از جمله دلایل افزایش شیوع کرونا در آن شهرستان عنوان کرد.

  • وضعیت «بحرانی» اهواز

مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز نیز وضعیت کرونا و کمبود تخت بیمارستانی را «نگران‌کننده» و «بحرانی» توصیف کرده است. عرفان مردانی در توییتی گفت: «اگر هر چه زودتر تمام ظرفیت‌ها به میدان نیاید خاکریز درمان به زودی از هم می‌پاشد.»

آمار رسمی نشان می‌دهد در حال حاضر، بیش از هزار و ۶۰۰ بیمار مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های خوزستان بستری هستند.

XS
SM
MD
LG