لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۵ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۵۵

کرونا در ایران - در هر ۴ ثانیه یک ایرانی به کرونا مبتلا می‌شود؛ رئیس سازمان نظام پزشکی: «بسیاری از مبتلایان بدون اخذ تست فوت می‌کنند»


تهران
تهران

وزارت بهداشت ایران از ۳۱ مرداد تا اول شهریور، ۳۸ هزار و ۶۵۷ مورد ابتلا به کرونا در کشور را تأیید کرد.

همچنین بر اساس آمار رسمی، در این ۲۴ ساعت، ۶۱۰ نفر دیگر در اثر ابتلا به کرونا جان باختند. بسیاری از جمله تعدادی از خود مقامات معتقدند آمار واقعی مرگ و ابتلا در ایران چند برابر ارقام رسمی است. 

همشهری‌آنلاین پس از بررسی داده‌ها گزارش داده است که در هر ۴ ثانیه یک ایرانی به کرونا مبتلا شده و در هر ۲ دقیقه یک شهروند، جان خود را در اثر ابتلا به کرونا از دست می‌دهد.

در هفته‌ای که گذشت، استان‌های قم، گلستان، گیلان و مازندران در صدر جدول مرگ‌های ناشی از کرونا بودند.

  • اتمام سهمیه واکسن در خوزستان، تأکید فرمانده کل سپاه بر واردات واکسن از کشورهای «قابل اعتماد»

هنوز کمتر از هفت درصد از جمعیت ایران به طور کامل واکسینه شده‌اند. از طرفی، سهمیه واکسن در برخی از مناطق رو به اتمام است. مدیر روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفته است که سهمیه واکسن استان خوزستان، تنها جوابگوی چند ساعت مراجعه مردم است.

عرفان مردانی در توییتی نوشت: «کرونا در خوزستان جولان می‌دهد و فضای بیمارستان‌ها جوابگوی حجم سنگین مراجعه بیماران نیست.»

در حالی که شمار مبتلایان و مرگ ناشی از کرونا رو به افزایش است و بسیاری از مقامات نیز بر لزوم واردات واکسن تأکید کرده‌اند، حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران گفت: «نمی‌توانیم سلامت جامعه را به دشمنانی بسپاریم که استفاده از سلاح‌های بیولوژیک، جزئی از استراتژی آن‌ها در مواجه با دشمنانشان است.»

آقای سلامی تأکید کرد که باید از کشورهای «قابل اعتماد» واکسن وارد شود.

او پیشتر از اینکه آمریکا واکسن «فلج‌کننده» به ایران بدهد ابراز نگرانی کرده بود. از زمانی که با رکورد شکنی‌های مرگ و میر کرونا در ایران انتقادات به اعلام ممنوعیت واکسن‌های موثری غربی از سوی آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی بیشتر شده است، فرمانده‌هان سپاه نیز به نظر می‌رسد که تلاش دارند از آن ممنوعیت دفاع کنند.

  • اظهارات وزیر پیشنهادی بهداشت در مورد مهار کرونا

بهرام عین‌اللهی، وزیر پیشنهادی ابراهیم رئیسی برای وزارت بهداشت نیز بر لزوم واردات واکسن تأکید کرده است. آقای عین‌اللهی گفت برای واکسینه کردن کامل افراد به ۱۲۰ میلیون دز واکسن نیاز است و از همین رو، «ناچار هستیم واکسن وارد کنیم.»

وزیر پیشنهادی بهداشت با انتقاد از شیوه اجرای تعطیلی در ایران گفت: «در کشورهایی که حکومتی نظامی دارند می‌توانند تا ۱۰۰ درصد لاک داون (تعطیلی‌ها و موارد مربوط) را انجام دهند و مانع خروج افراد از خانه شوند.»

او افزود قرنطینه نباید «نمایشی» باشد و افزایش مرگ و میر پس از تعطیلی، «لاک داون واقعی» نیست.

آقای عین‌اللهی، راهبردهای افزایش جمعیت و نهادینه سازی طب سنتی را نیز در برنامه‌های خود گنجانده است که مورد توجه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی قرار گرفته است.

زهرا شیخی، سخنگوی این کمیسیون گفت وزیر پیشنهادی بهداشت را «فردی شایسته» برای تصدی وزارت بهداشت تشخیص داده‌اند.

انتقاد سازمان نظام پزشکی از «سوء مدیریت»

محمدرضا ظفرقندی، رئیس سازمان نظام پزشکی به روزنامه شرق گفت آمار رسمی با آماری که بهش زهرا ارائه می‌دهد متفاوت است چون بسیاری از بیماران به رغم داشتن علائم بالینی کووید-۱۹، بدون اخذ تست فوت می‌کنند و در آمار نمی‌آیند.

آقای ظفرقندی، مقایسه دوران کرونا با زمان جنگ و پزشکان را با رزمندگان جنگی، «شعاری برای پوشاندن قصور و کوتاهی مسئولان» خواند.

رئیس سازمان نظام پزشکی تأکید کرد که آمار رسمی با آماری که بهشت زهرا ارائه می‌دهد متفاوت است چون بسیاری از بیماران به رغم داشتن علائم بالینی کووید-۱۹، بدون اخذ تست فوت می‌کنند و در آمار نمی‌آیند.

آقای ظفرقندی تأکید کرد که اگر واکسیناسیون زودتر و وسیع‌تری انجام می‌شد، امروز شرایط بهتر از این بود.

به گفته رئیس سازمان نظام پزشکی، در یک سال گذشته، دست‌کم سه هزار درخواست مهاجرت از سوی پزشکان به سازمان ارسال شده است.

حسین کرمان‌پور، مدیر پیشین روابط عمومی سازمان نظام پزشکی ایران نیز در یادداشتی برای روزنامه همشهری به مناسبت روز پزشک از «سوء مدیریت» و عدم اجرای محدودیت‌ها در ایران انتقاد کرده است.

آقای کرمان‌پور در این یادداشت نوشته است: «اوایل شیوع کرونا، یکی از مسئولان وزارت بهداشت تأکید کرد که قرنطینه کامل، مربوط به دوران قرون وسطی است؛ درحالی‌که همین سیاست از سوی کشورهای توسعه‌یافته اجرا شد و توانستند تا میزان زیادی شیوع کرونا را مدیریت کنند.»
او با تأکید بر سخنان علیرضا زالی، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران گفت: «اگر همین پولی که برای خرید دارو هزینه شد، خرج حمایت مالی از اصناف می‌شد، حالا کرونا در کشور، مدیریت شده بود.»

XS
SM
MD
LG