لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۴

کرونا در ایران و جهان؛ چهارشنبه یکم مرداد: براثر کرونا ۲۱۹ بیمار دیگر در ایران جانباختند


صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی به شدت مورد تردید است
صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی به شدت مورد تردید است

مهمترین و تازه‌ترین خبرها مربوط به همه‌گیری کرونا در جهان و ایران را در زیر دنبال کنید

 • ساعت ۲۳:۳۸

پژوهشگران مخلوطی از آنتی‌بادی را شناسایی کرده‌اند که می‌تواند به درمان «کووید-۱۹» کمک کند و‌ افراد را در برابر این بیماری مصون کند. این پادتن‌ها از بیماران بستری شده در بیمارستان گرفته شده و در ابعاد گسترده‌ای تولید می‌شوند.

پژوهشگران دانشگاه کلمبیا در نیویورک، ۶۱ نوع پادتن مشخص کرده‌اند که تعدادی از آنها به ویژه اگر با هم ترکیب شوند قابلیت خنثی کردن ویروس را دارند.

این پادتن‌ها می‌توانند در برابر انواع جهش‌یافته ویروس نیز مقاومت ایجاد کنند.

 • ساعت ۲۳:۰۱

شهردار واشنگتن دی‌سی، پایتخت آمریکا در پی افزایش شمار مبتلایان در این شهر، استفاده از ماسک در خارج از خانه را اجباری کرد.

مقامات بهداشتی شهر واشنگتن از ۱۰۲ مورد جدید ابتلا در شبانه‌روز گذشته خبر دادند که بالاترین افزایش روزانه از چهارم ماه ژوئن بوده است.

موریل باوزر، شهردار واشنگتن دی‌سی در رشته توییت‌هایی گفت: «همه از همه‌گیری کرونا خسته شده‌ایم. چهار ماه گذشته است و مردم خسته‌اند و در برخی از موارد گارد خود را پایین می‌آورند.» خانم باوزر گفت برای عبور از این بحران باید رهنمودها را رعایت کرد.

استفاده از ماسک برای کودکان زیر سه سال و همچنین هنگام خوردن و نوشیدن و ورزش کردن اجباری نیست.

 • ساعت ۲۲:۴۳

استفاده از ماسک در شهر ملبورن استرالیا که هم‌اکنون در قرنطینه به سر می‌برد اجباری شد. ساکنان ملبورن تنها می‌توانند برای رفتن سر کار، مدرسه ، ورزش و انجام کارهای ضروری از خانه خارج شوند.

استرالیا، ۱۲ هزار و ۴۲۸ مورد ابتلا به «کووید-۱۹» و ۱۲۶ مورد مرگ مرتبط با آن داشته است.

در بیست‌وچهار ساعت گذشته، بیش از ۵۰۰ مورد جدید ابتلا در استرالیا ثبت شد که بالاترین افزایش شبانه‌روزی از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا بوده است. بیشترین موارد جدید ابتلا در ایالت ویکتوریا که ملبورن پایتخت آن است مشاهده شده است.

 • ساعت ۲۱:۵۳

تست‌های کرونا که زیر یک‌ساعت جواب می‌دهند در دست توسعه هستند. این تست‌ها می‌توانند در مطب دکتر، محل کار و یا حتی خانه انجام شوند.

به این ترتیب، مردم دیگر نباید در صف‌های طولانی منتظر انجام آزمایش شوند و باری از دوش اعضای کادر درمانی و آزمایشگاه‌ها برداشته می‌شود.

در حال حاضر، با طولانی بودن مدت زمان نتیجه‌گیری تست، افراد می‌توانند در دورانی که منتظر جواب آزمایش خود هستند ویروس را به دیگران منتقل کنند.

از همین رو، تست‌های سریع می توانند در کنترل گسترش «کووید-۱۹» بسیار مؤثر باشند.

صف تست کرونا در فلوریدا
صف تست کرونا در فلوریدا
 • ساعت ۲۱:۳۷

در منطقه لس‌آنجلس، افراد جوان عامل اصلی سرایت ویروس کرونا شده‌اند و بیش از نیمی از مبتلایان جدید را تشکیل می‌دهند. افراد زیر ۴۱ سال، ۵۷ درصد از موارد جدید ابتلا به «کووید-۱۹» را تشکیل می‌دهند.

منطقه لس آنجلس، از ۲ هزار و ۷۴۱ مورد جدید ابتلا و ۵۰ مرگ مرتبط با «کووید-۱۹» خبر داد.

اداره بهداشت کالیفرنیا می‌گوید حدود ۷۰ درصد از مبتلایان به «کووید-۱۹» در این ایالت زیر ۴۹ سال هستند.

 • ساعت ۲۰:۲۰

سوئیس، فهرست مکان‌های پرخطری که شیوع ویروس کرونا در آنجا افزایش پیدا کرده است را گسترش داد. مسافران این کشورها باید پس از ورود، ده روز قرنطینه شوند.

در حالی که کشورهای قزاقستان، قرقیزستان، السالوادور، مکزیک و امارات متحده عربی به این فهرست افزوده شده‌اند، دو کشور بلاروس و سوئد از لیست خارج شدند.

افرادی که از این کشورها بیایند و خود را قرنطینه نکنند، ۱۰ هزار فرانک سوئیس معادل ۱۰ هزار و ۷۰۰ دلار آمریکا جریمه خواهند شد.

سوئیس، بیش از ۳۳ هزار و ۸۰۰ مورد ابتلا به «کووید-۱۹» و حدود ۱۷۰۰ مورد مرگ مرتبط با آن ثبت کرده است.

 • ساعت ۱۸:۵۴

کالیفرنیا، پرجمعیت‌ترین ایالت آمریکا با ثبت بیش از ۴۰۹ هزار مورد ابتلا به «کووید-۱۹» در شمار مبتلایان از نیویورک که چهارمین ایالت پرجمعیت در آمریکا است پیشی گرفت.

ایالت فلوریدا که سومین ایالت پر جمعیت آمریکا است با حدود ۳۷۰ هزار مبتلا در رتبه سوم قرار دارد. اما در شمار مرگ و میر ناشی از ابتلا به ویروس کرونا، نیویورک با ثبت ۳۲ هزار و ۵۰۰ مورد هنوز در صدر قرار دارد.

کالیفرنیا در جمعیت ۳۹.۵ میلیون نفری خود، کمتر از ۷۹۰۰ مورد مرگ مرتبط با «کووید-۱۹» گزارش داده است.

 • ساعت ۱۸:۳۰

ژائیر بولسونارو، رئیس جمهور برزیل بار دیگر تست کرونا داد و نتیجه مثبت گرفت. این، سومین بار از روز هفتم ژوئیه است که آقای بولسونارو تست کرونا می‌دهد. بیانیه وزارت ارتباطات برزیل، حال رئیس جمهور‌ را مساعد توصیف کرده است.

برزیل تاکنون، ۲ میلیون و ۱۵۹ هزار و ۶۵۴ مورد ابتلا به «کووید-۱۹» ثبت کرده است که از این تعداد، ۸۱ هزار و ۴۸۷ نفر جان باخته‌اند.

ژائیر بولسونارو، از زمان آغاز شیوع ویروس کرونا به دلیل انکار وخامت اوضاع زیر تیغ انتقاد بوده است.

 • ساعت ۱۶:۴۹

شمار مبتلایان «کووید-۱۹» در جهان به ۱۵ میلیون نفر رسید.

پنج کشوری که بالاترین شمار مبتلایان را دارند آمریکا، برزیل، هند، روسیه و آفریقای جنوبی هستند. بررسی‌های رویترز نشان می‌دهد سرعت پخش ویروس در قاره آمریکا‌ بیشتر است و نیمی از موارد ابتلا به ویروس کرونا و مرگ ناشی از آن در جهان در این قاره است.

پس از اعلام نخستین مورد ابتلا به ویروس کرونا در ووهان چین در اوایل ماه ژانویه، ۱۵ هفته طول کشید تا ۲ میلیون نفر در جهان به آن مبتلا شوند. اما بین ۱۳ میلیون مبتلا (در روز سیزدهم ژوئیه) تا ۱۵ میلیون مبتلا، تنها هشت روز فاصله بود.

 • ساعت ۱۶:۰۲

دولت آمریکا، ۱.۹۵ میلیارد دلار به شرکت دار‌وسازی «فایزر» می‌پردازد تا در صورت ایمن و مؤثر بودن واکسن تجربی «کووید-۱۹»، ۱۰۰ میلیون دز از آن تولید شود. بر اساس این توافق، آمریکا می‌تواند ۵۰۰ میلیون دز دیگر از واکسن به دست آورد.

نتایج اولیه واکسن تجربی شرکت آمریکایی «فایزر» و شرکت آلمانی «بایوان‌تک» از موفقیت آن در پیشگیری از ابتلا به «کووید-۱۹» خبر داده است.

این واکسن قادر بوده مقدار قابل توجه آنتی بادی ضدکرونا در بدن داوطلبان تولید کند که با میزان آنتی‌بادی که بیماری در بدن تولید می‌کند برابر و حتی بیشتر است.

وزارت بهداشت آمریکا گفت در صورتی که فاز سوم آزمایشها نتیجه‌بخش باشد، این واکسن در سراسر آمریکا توزیع خواهد شد و آمریکایی‌ها می‌تواند بدون پرداخت هزینه اضافه به آن دسترسی پیدا کنند.

 • ساعت ۷:۰۰

براساس آمار وزارت بهداشت ایران با شناسایی دو هزار و ۵۸۶ مورد جدید ابتلا به کرونا، مجموع شمار بیماران به ۲۸۱هزارو۴۱۳ نفر رسیده است.

در شبانه روز گذشته ۲۱۹ بیمار کرونا جان خود را از دست دادند و آمار قربانیان کرونیا به ۱۴ هزار و ۸۵۳ نفر رسید. همچنین استانهای مازندران، فارس، آذربایجان های شرقی و غربی، خراسان رضوی، البرز، خوزستان، لرستان، گلستان، کرمان، زنجان و ایلام در وضعیت قرمز قرار دارند.

صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی همچون آمارهای چین و روسیه به شدت مورد تردید است و سازمان بهداشت جهانی و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرده‌اند که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی در ایران است.

XS
SM
MD
LG