لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۷

افزایش آمار ابتلا به کرونا در ایران؛ مرگ ۷۶ نفر در ۲۴ ساعت گذشته


FILE PHOTO: FILE PHOTO: Tehran in December following the lifting of a two-week shutdown
FILE PHOTO: FILE PHOTO: Tehran in December following the lifting of a two-week shutdown

تنها در شبانه روز گذشته نزدیک به هفت هزار بیمار جدید به کرونا در ایران شناسایی شده و هشت استان دوباره به وضعیت هشدار رسیدهاند.

بنا به اعلام سیما سادات لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران با جان باختن ۷۶ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، آمار مرگ بر اثر کرونا در ایران به ۵۸ هزار و ۴۱۲ نفر رسیده و تعداد کل مبتلایان از یک میلیون و ۴۵۹ هزار نفر گذشته است.

به گفته او ۳۶ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۱۷۸ شهرستان در وضعیت زرد و ۲۳۴ شهرستان نیز در وضعیت آبی قرار دارند.

مطابق تقسیم بندی ستاد ملی مقابله با کرونا در ایران وضعیت آبی به معنای «کم‌خطر»، وضعیت زرد به معنای ابتلای چهار نفر در ۱۰۰ هزار نفر و «خطر متوسط»، وضعیت نارنجی یعنی ابتلای ۶ نفر در ۱۰۰ هزار نفر و «پرخطر» و در نهایت وضعیت قرمز هم به معنای مبتلا شدن ۱۰ نفر در ۱۰۰ هزار نفر و «بسیار پرخطر» است.

همچنین علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا عنوان کرد که به استان‌های هرمزگان، خوزستان، یزد، گیلان، مازندران، گلستان، آذربایجان غربی و لرستان هشدار داده شده که با توجه به افزایش تعداد شهرهای نارنجی در آنها «باید به دقت مراقب و مواظب» باشند.

آمار رسمی در ایران مانند چین و روسیه از سوی منابع مستقل تائید نشده و حتی مقامهای داخل ایران از جمله نظام پزشکی ایران، تعداد قربانیان و مرگ ها را دستکم ۳ تا ۴ برابر آمار رسمی برآورد کرده‌اند.

از سوی دیگر اگرچه حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران امروز از آغاز واکسیناسیون در هفته جاری خبر داده اما با توجه به دستور آیت‌الله خامنه‌ای مبنی بر ممنوعیت واردات واکسن آمریکایی و بریتانیایی، چشم انداز روشنی در زمینه واکسیناسیون در ایران وجود ندارد.

XS
SM
MD
LG