لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۰۸

کرونا در ایران - آمار رسمی جانباختگان از مرز ۴۰ هزارنفر گذشت؛ مرگ روزی بیش از ۴۰۰ نفر «عادی» شده است!


صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی به شدت مورد تردید است
صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی به شدت مورد تردید است

همزمان با بالاگرفتن انتقادها نسبت به بی‌کفایتی و ناتوانی مقامات جمهوری اسلامی در مدیریت بحران کرونا، آمار رسمی شمار جانباختگان براثر این بیماری از ۴۰هزار نفر فراتر رفته است.

براساس آمار وزارت بهداشت ایران طی شبانه روز گذشته ۴۵۷ نفر دیگر از مبتلایان به کرونا جان خود را از دست دادند و شمار مرگ براثر کووید۱۹ تا کنون به ۴۰هزار و ۱۲۱ نفر رسیده است. همچنین در ۲۴ساعت گذشته، ۱۱ هزار و ۵۱۷ مورد جدید ابتلا نیز شناسایی شدند و شمار رسمی مبتلایان نیز ۷۲۶ هزار و ۵۸۵ نفر اعلام شده است.

در فضای مجازی کاربران به اعلام آمار رسمی واکنش نشان داده‌اند و می‌گویند اعلام مرگ بیش از ۴۰۰ نفر در روز دیگر عادی شده است. این در حال است که دو هفته پیش آمار رسمی ۲۰۰ مرگ در روز بود.

صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی، همچون آمارهای چین و روسیه، به شدت مورد تردید است و بنا بر شواهد و مدارک موجود و تناقضات مشاهده شده در آمارهای ارائه شده نهادهای مختلف، می‌توان گفت که اطلاع‌رسانی درستی در مورد شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان انجام نمی‌شود. سازمان بهداشت جهانی و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرده‌اند که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی در ایران است. چندی پیش نیز معاون وزارت بهداشت ایران ۸ ماه بعد از آغاز کرونا، اعتراف کرد که آمار واقعی مرگ بر اثر کرونا بین یک و نیم تا ۲.۲ برابر آمار رسمی است. درحالی که مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در ایران آمار واقعی را ۲.۵ برابر می داند.

از سوی دیگر در پی ناتوانی دولت در تصمیم گیری برای تعطیلی تهران و کلانشهرها در نهایت اعلام شد که برخی مشاغل در تهران از ساعت ۶ بعد از ظهر تعطیل خواهند بود؛ اقدامی که باعث تعجب و انتقاد شهروندان شده است.

رئیس سازمان نظام پزشکی ایران گفته بود که مدت‌هاست ایران از نظر تعداد مرگ‌و‌میر ناشی از کرونا جزو پنج کشور اول در جهان قرار دارد و آمار واقعی مرگ‌ومیر ناشی از کرونا «عددی حداقل سه برابر آمار اعلامی» است.

ایالات متحده از زمان آغاز کرونا نسبت به پنهانکاری و ناتوانی مقامات جمهوری اسلامی ایران هشدار داده بود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه ۹ اسفند در نشستی در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، با توجه به سابقه پنهان‌کاری مسئولان جمهوری اسلامی گفته بود، رژیم ایران تمایلی ندارد که درباره شیوع ویروس کرونا اطلاع رسانی کند و من نگران هستم آنها اطلاعات مهمی را پنهان کرده باشد.

پیشتر کارشناسان از لزوم تعطیلی کامل تهران برای دو هفته خبر داده بودند. از جمله مینو محرز، از چهره های علمی ستاد مقابله با کرونا روز شنبه با بیان اینکه تعطیل نشدن تهران فاجعه است، گفت که معلوم نیست چه کسی در مقابل تعطیل شدن تهران مقاومت می‌کند.

XS
SM
MD
LG