لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۱۱

کرونا در ایران - آمار رسمی مرگ روزانه بر اثر کرونا باز رکورد زد: مرگ ۳۴۶ نفر؛ ۲۵ درصد پرستاران مبتلا شده‌اند


صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی به شدت مورد تردید است
صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی به شدت مورد تردید است

وضعیت بحرانی شیوع کرونا در ایران در حالی ادامه دارد که براساس آمار رسمی شمار مرگ روزانه براثر کووید۱۹ روز سه‌شنبه ۵ آبان ماه به ۳۴۶ نفر رسید و رکورد جدیدی را ثبت کرد.

براساس اعلام وزارت بهداشت جمهوری اسلامی، در شبانه روز گذشته ۶ هزار و ۹۶۸ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شده است و ۳۴۶ بیمار نیز جان باخته‌اند. همچنین شمار مجموع مبتلایان کرونا در ایران تا کنون ۵۸۱ هزار و ۸۲۴ نفر اعلام شده و مجموع جان باختگان این بیماری به ۳۳ هزار و ۲۹۹ نفر رسیده است.

صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی، همچون آمارهای چین و روسیه، به شدت مورد تردید است و بنا بر شواهد و مدارک موجود و تناقضات مشاهده شده در آمارهای ارائه شده نهادهای مختلف، می‌توان گفت که اطلاع‌رسانی درستی در مورد شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان انجام نمی‌شود. سازمان بهداشت جهانی و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرده‌اند که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی در ایران است. چندی پیش نیز معاون وزارت بهداشت ایران ۸ ماه بعد از آغاز کرونا، اعتراف کرد که آمار واقعی مرگ بر اثر کرونا بین یک و نیم تا ۲.۲ برابر آمار رسمی است. درحالی که مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در ایران آمار واقعی را ۲.۵ برابر می داند.

ایالات متحده از زمان آغاز کرونا نسبت به پنهانکاری و ناتوانی مقامات جمهوری اسلامی ایران هشدار داده بود.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا، روز جمعه ۹ اسفند در نشستی در کمیته امور خارجی مجلس نمایندگان، با توجه به سابقه پنهان‌کاری مسئولان جمهوری اسلامی گفته بود، رژیم ایران تمایلی ندارد که درباره شیوع ویروس کرونا اطلاع رسانی کند و من نگران هستم آنها اطلاعات مهمی را پنهان کرده باشد.

شرایط بحرانی کرونا در ایران در شرایطی ادامه دارد که همچنان مقامات حکومتی سانسور رسانه‌ای شدیدی را اعمال می کنند. روزنامه «جهان صنعت» از جمله رسانه‌هایی بود که در اواسط مرداد ماه و پس از انتشار مصاحبه‌ای با یک عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد نادرستی آمار رسمی ایران، توقیف شد.

اما در آخرین اظهارنظر رسمی، معاون وزیر بهداشت ایران اعلام کرد که «تا یک ماه پیش حدود ۳۵ میلیون نفر به کرونا مبتلا شده‌اند و باید بدانیم هنوز حدود ۵۰ میلیون ایرانی به این بیماری دچار نشده‌اند و در معرض خطر هستند.»

برگزاری یک جشن مذهبی چند هزار نفری در میانه بحران کرونا

این آمار و ادامه موج سوم کرونا در ایران در حالی است که یک مراسم مذهبی موسوم به «جشن مردمی عید بیعت» عصر روز دوشنبه ۵ آبان با حضور هزاران نفر در «ورزشگاه امام رضا» مشهد برگزار شد که انتقادات بسیاری را در شبکه های اجتماعی در پی داشت.

برگزاری این مراسم حتی از سوی سخنگوی وزارت بهداشت نیز «یک جنایت» توصیف شده است.

ابتلای حدود ۲۵درصد پرستاران به کرونا در ایران

براساس گزارش‌های رسمی، تاکنون حدود ۲۵ درصد پرستاران ایرانی به کرونا مبتلا شده‌اند و سه هزار و ۱۶۵ پرستار مرخصی استعلاجی گرفته و به قرنطینه دو هفته‌ای رفته‌اند.

این در حالی است که ۶۹۴ بیمارستان در ایران درگیر بحران کرونا هستند. تاکنون نیز ۲۶ هزار و ۹۶۹ تخت بستری عادی و ۵۹۰۰ تخت ویژه از سوی بیماران مبتلا به کرونا اشغال شده است.

از سوی دیگر وضعیت استان های تهران، اصفهان، قم، آذربایجان شرقی، خراسان جنوبی، سمنان، قزوین، لرستان، اردبیل، خوزستان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گیلان، بوشهر، زنجان، ایلام، خراسان رضوی، مازندران، چهارمحال و بختیاری، البرز، آذربایجان غربی، مرکزی، کرمان، خراسان شمالی، همدان، یزد و کردستان همچنان قرمز اعلام شده است.

یک مقام بیمارستانی در تهران نیز با بیان این که وضعیت تهران «فراتر از قرمز» و در یکی از بیمارستان‌ها « حتی تا ۱۰۰۰ مورد بستری جدید هم در یک شب داشته‌ایم»، افزود که «مرگ های ۳۰۰ تایی در روز عادی شده است و دیگر عجیب نیست در حالی که نباید عادی شود.»

XS
SM
MD
LG