لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۱۷

کرونا در ایران – شمار مرگ بر اثر کرونا در ایران از ۲۰ هزار نفر گذشت؛ وضعیت مازندران قرمز شد


صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی به شدت مورد تردید است
صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی به شدت مورد تردید است

در ادامه بحران کرونا در ایران، شمار رسمی قربانیان ویروس کووید ۱۹ از ۲۰هزار نفر گذشت. این در حالی است که با قرمز شدن وضعیت کل استان مازنداران، از مردم خواسته شده تا به این استان سفر نکنند.

سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز چهارشنبه ۲۹ مردادماه گفت که در شبانه روز گذشته با مرگ ۱۵۳ بیمار دیگر شمار قربانیان کرونا در ایران به ۲۰هزار و ۱۲۵ نفر رسیده است. او افزود که طی ۲۴ ساعت گذشته، دو هزار و ۴۴۴ مورد جدید ابتلا به کرونا در ایران شناسایی شده و شمار مبتلایان به ۳۵۰ هزار و ۲۷۹ نفر رسیده است.

این در حالی است که صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی، همچون آمارهای چین و روسیه، به شدت مورد تردید است و بنا بر شواهد و مدارک موجود و تناقضات مشاهده شده در آمارهای ارائه شده نهادهای مختلف، می‌توان گفت که اطلاع‌رسانی درستی در مورد شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان انجام نمی‌شود. سازمان بهداشت جهانی و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرده‌اند که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی در ایران است.

بنابر این گزارش، در حال حاضراستان‌های مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارند و۱۲ استان دیگر نیز در شرایط هشدار هستند.

اما در ادامه وضعیت شیوع کرونا وزارت بهداشت وضعیت شهرستان‌های رامسر، آمل، ساری و قائم شهر در استان مازنداران را نگران‌کننده اعلام کرد و گزارش داد که کلیه شهرستان‌های استان مازندارن به جز یک شهرستان در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند.

وزارت بهداشت از مردم خواسته است تا از هرگونه سفر غیرضروری به مازندران خودداری کنند.

از ابتلای ۲۴ نماینده مجلس به کرونا تا برگزاری کنکور با ۶۰ داوطلب مبتلا به کووید ۱۹

رسانه های داخل ایران گزارش دادند که تا کنون ۲۴ نماینده مجلس شورای اسلامی به کرونا مبتلا شده‌اند. در آخرین مورد حسین حسین زاده نماینده لارستان، خنج، گراش و اوز به این ویروس مبتلا شده است.

اولین روز آزمون سراسری کنکور در ایران نیز از صبح امروز برگزار شد و براساس اعلام سازمان سنجش تعداد ۶۰ داوطلب مبتلا به کرونا شناسایی شده اند که یکی از این افراد در بیمارستان بستری است. کنکور سراسری در ایران در حالی برگزار شده که پیش از این انتقادات بسیاری به برگزاری این آزمون همزمان با موج دوم کرونا صورت گرفته بود.

موضوع عزاداری محرم نیز یکی از موضوعات نگران کننده است که مقامات جمهوری اسلامی تنها به صدور دستورالعمل‌های بهداشتی در این باره بسنده کرده‌ است. ستاد ملی کرونا نیز اعلام کرده عزاداری در فضای سربسته ممنوع است.

XS
SM
MD
LG