لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۴:۱۴

کرونا در ایران – شمار قربانیان کرونا در ایران به ۲۰ هزار نفر نزدیک شد


صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی به شدت مورد تردید است
صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی به شدت مورد تردید است

در ادامه روند شیوع کرونا در ایران، شمار مرگ براثر ابتلا به کووید ۱۹ به ۲۰ هزار نفر نزدیک شده است.

سخنگوی وزارت بهداشت ایران روز دوشنبه ۲۷ مردادماه از مرگ ۱۶۵ نفر دیگر در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد و تعداد کل مرگ به ۱۹ هزار و ۸۰۴ مورد رسید. همچنین با شناسایی دو هزار و ۲۴۷ بیمار جدید مبتلا به کرونا، تعداد کل مبتلایان به ۳۴۵ هزار و ۴۵۰ نفر رسید.

این در حالی است که صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی، همچون آمارهای چین و روسیه، به شدت مورد تردید است و بنا بر شواهد و مدارک موجود و تناقضات مشاهده شده در آمارهای ارائه شده نهادهای مختلف، می‌توان گفت که اطلاع‌رسانی درستی در مورد شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان انجام نمی‌شود. سازمان بهداشت جهانی و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرده‌اند که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی در ایران است.

همچنین، در ایران سانسور رسانه‌ای شدید اعمال می‌شود و رسانه‌ها حتی نمی‌توانند اظهارات مقامات مسئول در رابطه با زیر سوال بردن آمار رسمی را هم منتشر کنند. برای نمونه، روزنامه «جهان صنعت» در میانه مرداد ماه و پس از انتشار مصاحبه‌ای با یک عضو ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد نادرستی آمار رسمی ایران، توقیف شد. این مقام مسئول در آن مصاحبه گفته بود که آمارهای وزارت بهداشت ایران در مورد مبتلایان و مرگ‌ومیر ناشی از ویروس کرونا «یک بیستم آمار حقیقی است» و به آن نمی‌توان اعتماد کرد.

کرونا در استان های مازندران، تهران، قم، گلستان، خراسان شمالی، اردبیل، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، کرمان، سمنان، آذربایجان شرقی، مرکزی، یزد و گیلان در وضعیت قرمز قرار دارد و ۱۱ استان دیگر نیز در وضعیت هشدار هستند.

جشن سینمایی حافظ در کوران کرونا برگزار شد

در حالی کرونا در ایران همچنان روزانه قربانی می گیرد که مقامات جمهوری اسلامی در کنار شعار دادن برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی، عزاداری‌ها و کنکور سراسری را علی رغم انتقادات بسیار لغو نکردند. از سوی دیگر در روزهای گذشته نیز جشن حافظ که جشنی برای فعالان حوزه سینمایی است، برگزار شد. جشنی که براساس تصاویر منتشر شده در رسانه‌های رسمی و شبکه های اجتماعی حاکی از آن بود که هنرمندان و افراد مشهور بدون رعایت فاصله اجتماعی و بدون استفاده از ماسک در این جشن حضور داشتند.

برگزاری این جشن در دوران کرونا اعتراضات بسیاری را در شبکه های اجتماعی به همراه داشت.

XS
SM
MD
LG