لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۱

کرونا در ایران - استان قم به وضعیت قرمز بازگشت؛ کنکور کارشناسی ارشد علی‌رغم نگرانی‌ها برگزار شد


صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی به شدت مورد تردید است
صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی به شدت مورد تردید است

وزارت بهداشت ایران روز پنجشنبه ۱۶ مردادماه اعلام کرد که در شبانه روز گذشته ۱۷۴ بیمار براثر کرونا جان باختند و با این حساب، شمار جان‌باختگان به ۱۷۹۷۶ نفر رسیده است.

سیما لاری سخنگوی وزارت بهداشت با اعلام این آمار گفت که در ۲۴ ساعت گذشته ۲۶۳۴ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ شناسایی شده و در مجموع شمار مبتلایان به کرونا به بیش از ۳۲۰ هزار نفر رسیده است.

صحت آمار اعلام شده توسط جمهوری اسلامی، همچون آمارهای چین و روسیه، به شدت مورد تردید است و بنا بر شواهد و مدارک موجود و تناقضات مشاهده شده در آمارهای ارائه شده نهادهای مختلف، می‌توان گفت که اطلاع‌رسانی درستی در مورد شمار واقعی مبتلایان و جان‌باختگان انجام نمی‌شود. سازمان بهداشت جهانی و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی اعلام کرده‌اند که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی در ایران است.

استان قم به وضعیت قرمز بازگشت، کنکور کارشناسی ارشد در ایران برگزار شد

بنابر اعلام وزارت بهداشت، ۱۵ استان در وضعیت قرمز شیوع کرونا و ۱۱ استان دیگر در وضعیت هشدار قرار دارند. این در حالی است که استان قم بار دیگر در وضعیت قرمز قرار گرفته است.

قم اولین استانی بود که موج اول شیوع کرونا در آن رسانه ای شد، اما مقامات ایران حاضر به قرنطینه این شهر نشدند و بسیاری از کارشناسان دلیل شیوع گسترده این ویروس به شهرهای دیگر در زمانی کوتاه را قرنطینه نکردن به موقع قم اعلام کردند.

اما در حالی که پیشتر انتقادهای بسیاری به برگزاری کنکور سراسری در ایران شده بود، روز پنجشنبه ۱۶ مردادماه کنکور کارشناسی ارشد در شهرهای مختلف برگزار شد. با این حال برخلاف ادعای مقامات جمهوری اسلامی، تصاویر منتشرشده در شبکه های اجتماعی نشان می دهد پروتکل های بهداشتی در محل‌های برگزاری آزمون‌ رعایت نشده است.

XS
SM
MD
LG