لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۵۴

تعطیلات شش روزه هم آمار کرونا را کم نکرد؛ رئیس یک بیمارستان پایتخت هشدار داد


تنها در پایتخت ایران، مرگ ۱۵۰ نفر براساس آمار رسمی در یک روز گذشته گزارش شد.
تنها در پایتخت ایران، مرگ ۱۵۰ نفر براساس آمار رسمی در یک روز گذشته گزارش شد.

با پایان تعطیلات شش روزه در ایران، ورودی بیماران مبتلا به کرونا به بیمارستان‌های پایتخت افزایش یافت. رئیس بیمارستان امام خمینی تهران در گفت‌وگو با خبرگزاری ایلنا روز سه‌شنبه ۵ مردادماه گفت: میزان فعلی ورودی بیماران کرونایی نسبت به یک سال و نیم گذشته بی‌سابقه است.

ایران با ۸۹ هزار مرگ بر اثر کرونا در رتبه سیزدهم در جهان است. این درحالی است که نهادهایی چون نظام پزشکی آمار واقعی کرونا در ایران را چند برابر آمار رسمی می دانند.

روز سه‌شنبه همچنین، محسن هاشمی رئیس شورای شهر تهران با اشاره به گذشتن تعداد مرگ روزانه تهران براثر کرونا از مرز ۱۵۰ نفر، خواستار تشکیل جلسه ویژه ستاد ملی کرونا در تهران شد. او گفت: باید بر لزوم حفظ پروتکل‌های بهداشتی در شهر تهران تاکید کنم که به شدت ضعیف شده است... به نظر می‌رسد تعطیلات شش روزه نیز اثربخش که نبوده، بلکه اثر بدتری نیز گذاشته است. لازم است ستاد ملی کرونا در تهران جلسه ویژه تشکیل دهد.

ایران تاکنون پنج موج کرونا را شاهد بوده و هنوز سیاست های بهداشتی مقامات موجب کاهش و مهار این امواج نشده است. از سوی دیگر، مخالفت رهبر جمهوری اسلامی با ورود واکسن‌های غربی و سردرگمی سیستم واکسیناسیون ادامه دارد. روز دوشنبه، ثبت نام واکسیناسیون کرونا در ایران، به علت آن چه که «قطعی سرویس استعلام هویت ثبت احوال» ذکر شده است،‌ مختل شد. مقامات از اصلاح سیستم خبر داده‌اند.

علی ربیعی سخنگوی دولت حسن روحانی روز سه ‌شنبه مدعی شد سبد ۱۰ میلیونی واکسن از چین دو روز پیش تکمیل شد و همچنین گفت واکسیناسیون به رکورد ۴۰۰ هزار دز در روز رسیده است.

با وجود وعده‌های مقام‌های دولت هنوز مشخص نیست که دسترسی آسان مردم به واکسن چه زمانی مهیا خواهد شد. سخنگوی ستاد ملی کرونا به صدا و سیمای جمهوری اسلامی گفته، «امیدواریم با واکسیناسیون جهانی، سال ۲۰۲۲ ماسکها را برداریم.»

برخی منابع می‌گویند تاکنون ایران ۳ درصد جمعیت خود را کامل واکسینه کرده و ۶.۳ درصد تنها یک دز واکسن را دریافت کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG