لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۴

کرونا در ایران – مرگ ۳۷۴ نفر دیگر؛ روحانی از شرایط نامساعد ۱۸ استان خبر داد


موج جدید همه‌گیری کرونا در ایران بعد از تعطیلات نوروزی شکل گرفت.
موج جدید همه‌گیری کرونا در ایران بعد از تعطیلات نوروزی شکل گرفت.

همزمان با اعلام مرگ دست‌کم ۳۷۴ نفر دیگر در ۲۴ ساعت گذشته بر اثر کرونا در ایران، رئیس جمهوری ایران می‌گوید که ۱۸ استان شرایط مساعدی ندارند.

در حالی که ایران از زمان تعطیلات نوروزی با موج شدیدی از کرونا مواجه شده، حسن روحانی روز شنبه ۴ اردیبهشت وضعیت را نگران‌کننده خواند و خواستار تشدید نظارت برای اجرای پروتکل‌ها شد. آقای روحانی گفته است که ۱۸ استان در ایران «شرایط مساعدی ندارند» و از این استان‌ها، هفت استان «شرایط‌شان بدتر» است.

نقشه وضعیت کرونا که برخی اپلیکیشن‌های داخل ایران از وضعیت وخیم بیش از نیمی از استان‌های ایران خبر می‌دهد.
نقشه وضعیت کرونا که برخی اپلیکیشن‌های داخل ایران از وضعیت وخیم بیش از نیمی از استان‌های ایران خبر می‌دهد.

رئیس جمهوری ایران به نام این استان‌ها اشاره‌ای نکرد، اما نقشه‌های انلاین اپلیکیشن‌های ایرانی نشان می‌دهند که استان خراسان شمالی، زنجان، همدان، چهارمحال و بختیاری، مرکزی، لرستان، و سمنان دارای وضعیت قرمز تیره هستند که نشان‌دهنده شرایط بحرانی کرونا است.

عملکرد مقامات جمهوری اسلامی در مقابله با کرونا از زمان شیوع آن مورد انتقاد مردم بوده است. مردم می‌گویند مقامات ابتدا مخفی‌کاری کردند و زمانی که لازم بود محدودیت برای جلوگیری از شیوع اعمال شود، دولت اقدام موثری نکرد. همچنین ممانعت رهبر جمهوری اسلامی برای خرید واکسن غربی، سردرگمی و عدم شفافیت در واردات واکسن، و فقدان هرگونه برنامه مشخص برای واکسیناسیون همگانی،‌ موجب شده است که سرعت واکسیناسیون در ایران حتی از کشورهای همسایه‌‌اش، از جمله ترکیه و امارات، بسیار پایین‌تر باشد.

  • آمار رسمی: مرگ ۳۷۴ نفر دیگر

آمار جدید نشان می‌دهد که در ۲۴ ساعت گذشته ۳۷۴ نفر دیگر بر اثر کرونا جان باختند. به این ترتیب شمار کل جان‌باختگان ناشی از کرونا در ایران به ۶۹۱۲۰ نفر رسید. همچنین در این مدت ۱۸ هزار و ۲۳۰ نفر دیگر به کرونا مبتلا شدند و مجموع مبتلایان به کرونا در ایران به یک میلیون و ۸۶۳ هزار و ۴۰۵ نفر رسیده است.

بسیاری نسبت به صحت آمار رسمی تردید دارند و حتی مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی نیز اعلام کرد که آمار واقعی ابتلا و مرگ چند برابر آمار رسمی است. سازمان نظام پزشکی ایران نیز با توجه به بررسی‌های میدانی پیش‌بینی کرده است آمار واقعی قربانیان حداقل سه برابر آمار اعلام شده باشد.

  • لغو پروازهای هند و پاکستان به ایران و برعکس

کمی بعد از اعتراض مقامات بهداشتی جمهوری اسلامی، سازمان هواپیمایی ایران روز شنبه،‌ چهارم اردیبهشت، از لغو تمامی پروازها میان ایران با هند و پاکستان خبر داد. این اقدام پس از درخواست سعید نمکی از عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، صورت گرفت. آقای نمکی گفته بود که این درخواست را به دلیل جهش بسیار خطرناک ویروس کرونا در هند مطرح کرده است.

هند در هفته اخیر با بالاترین آمار مرگ و ابتلا مواجه بوده است.

اما این اقدام ایران با تاخیر صورت گرفته است. پیشتر کیانوش جهانپور، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، درمان، و آموزش پزشکی، در توئیتی کنایه‌آمیز به ادامه پروازها از هند به ایران و برعکس اشاره کرده و نوشته بود: «روم به دیوار، روم به دیوار، جسارت نباشه، بی ادبی نباشه، به کسی برنخوره، عفو بفرمایید، جسارتا یه نگاهی به آنچه در هند می‌گذرد بیندازید و پروازهای هند و امارات....»

XS
SM
MD
LG