لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۲۱

رونمایی سپاه پاسداران از یک «شهر موشکی جدید» با موشک‌های بالستیک و کروز


تصویری که صداوسیما از شهر موشکی سپاه منتشر کرده است
تصویری که صداوسیما از شهر موشکی سپاه منتشر کرده است

صداوسیمای جمهوری اسلامی از حضور فرماندهان ارشد سپاه و پاسداران در یک «شهر موشکی جدید» و رونمایی از تجهیزات جدید نظامی گزارش داده است.

به گزارش تلویزیون حکومتی ایران سردار حسین سلامی فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و سردار علیرضا تنگسیری فرمانده نیروی دریایی سپاه روز دوشنبه ۲۵ اسفند در یک شهر موشکی حاضر شدند که محل آن اعلام نشد اما در تصاویر مشخص است که یک مکان زیر زمینی است و در بخشی از آن پرچم‌های اسرائیل و آمریکا روی زمین نقش بسته است. همچنین تصاویری از قاسم سلیمانی و محسن فخری‌زاده در کنار تجهیزات نظامی دیده می‌شود.

انتشار این گزارش در حالی است که دولت جو بایدن گفته است که قصد دارد به توافق بازگردد، اما پیش از آن ایران باید از تعهدات خود در برجام به‌طور کامل پیروی کند. تهران می‌گوید برای این کار واشینگتن باید تحریم‌ها را لغو کند. دولت پرزیدنت بایدن که برای حل مساله گفته است بر دیپلماسی تمرکز خواهد کرد راهکار «پیروی در مقابل پیروی» را ارائه کرده و دو طرف ظاهرا در حال ارزیابی انجام مرحله به مرحله یا کلی آن هستند.

هنوز مذاکرات بین جمهوری اسلامی و دولت بایدن آغاز نشده است.

دولت بایدن می‌گوید بعد از بازگشت به توافق، مایل است با همراهی متحدان اروپایی، درباره سایر مسايل ایران از جمله برنامه موشکی نیز مذاکره کند. ندپرایس سخنگوی وزارت خارجه آمریکا ۳۰ بهمن گفته بود: «توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ ایران برای ما کف خواسته‌هایمان است و نه سقف و ما می خواهیم فراتر از برجام برویم و آن را طولانی‌مدت‌تر و مستحکم‌تر کنیم و بر پایه آن، ترتیباتی اتخاذ کنیم که به دیگر مسئل مورد نگرانی در ارتباط با ایران بپردازیم؛ نگرانی‌هایی که میان ما و متحدان و شرکای ما مشترک است، از جمله برنامه موشکی بالیستیک.»

در گزارش تلویزیون حکومتی ایران، سردار تنگسیری به خبرنگار صداوسیما می‌گوید که برد موشک‌های بالستیک و کروز موجود در این شهر موشکی «بسیار بسیار تغییر» کرده و «قادر هستند از پشت ارتفاعات شلیک انجام دهند» و «دیگر لازم نیست به سمت لبه ساحلی بروند» و قابلیت شلیک در حال حرکت را هم دارند. سردار سلامی فرمانده سپاه نیز از دراختیار داشتن سلاح‌هایی صحبت کرده که به گفته او «به طور طبیعی» امکان نمایش و آشکارسازی ندارند.

برنامه‌های موشکی جمهوری اسلامی یکی از مواردی بود که منجر به خروج دولت پرزیدنت ترامپ از توافق هسته‌ای شد و بارها به عنوان یک خطر بین‌المللی از سوی مقامات دولت سابق آمریکا مورد اشاره و تاکید قرار گرفت.

XS
SM
MD
LG