لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۲۰

واکنش عفو بین‌الملل به دستور ممنوعیت خرید واکسن از سوی رهبر جمهوری اسلامی: خامنه‌ای جان میلیون‌ها نفر را به بازی گرفته است


هیچ دورنمای روشنی از واکسیناسیون کرونا در ایران وجود ندارد
هیچ دورنمای روشنی از واکسیناسیون کرونا در ایران وجود ندارد

سازمان عفو بی الملل دستور آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران برای ممنوع کردن خرید واکسن های کووید-۱۹ از بریتانیا و آمریکا و محروم شدن مردم ایران از این واکسن ها را محکوم کرد.

عفو بین الملل در بیانیه ای که پنجشنبه ۱۹ دی ماه در توئیتر نیز منتشر کرد، گفته است این واکسن ها جان افراد را نجات می دهد و ممنوع کردن آن گامی در «تحقیر حقوق بشر» است که مقامات رژیم ایران «چندین دهه» است آن را انجام می دهند.

عفو بین الملل خاطرنشان کرده است که رهبر ایران «جان میلیون ها نفر را به بازی گرفته و سیاست را مقدم بر مردم قرار داده است» درحالی که هیچکس نباید از دسترسی به خدمات بهداشتی از جمله واکسن محروم شود.

بنا به اعلام این سازمان بین‌المللی، شیوع ویروس کرونا در ایران جان بیش از ۵۵هزار نفر را گرفته است و مقامات ایران باید «بی توجهی بی شرمانه به تعهدات بین المللی حقوق بشری خود را متوقف کنند.»

رهبر جمهوری اسلامی، روز جمعه ۱۹ دی در یک سخنرانی تلویزیونی اعلام کرد که به واکسن ساخت بریتانیا و آمریکا «اعتماد و اطمینان نیست» و ورود آنها را ممنوع اعلام کرد. سخنان او با موجی از اعتراض و ناراحتی در شبکه‌های اجتماعی مواجه شد و شبکه اجتماعی توییتر نیز ترجمه سخنان وی به انگلیسی را که در حساب کاربری او درج شده بود، به دلیل ادعاهای «گمراه کننده» از دسترس خارج کرد.

XS
SM
MD
LG