لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۱۰

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان هواپیمای اوکراینی فراخوانی را برای جمع‌آوری شواهد آن «جنایت» منتشر کرد


از ابتدای سقوط هواپیمای اوکراینی،‌ کارشناسان به آن مشکوک شدند.
از ابتدای سقوط هواپیمای اوکراینی،‌ کارشناسان به آن مشکوک شدند.

انجمن خانواده‌های جان‌باختگان پرواز ۷۵۲ خطوط هوایی اوکراین با انتشار ویدئویی در شبکه‌های اجتماعی از کارکنان سازمان هواپیمایی ایران خواست اطلاعات و شواهدی را که از زمان سقوط هواپیما در دست دارند، در اختیار انجمن قرار دهند.

در این ویدئو که جمعه ۷ شهریور منتشر شد، علیرضا قندچی، که همسر و دو فرزندش را در این حادثه از دست داده است، با بیان این که از زمان برخورد موشک سپاه با هواپیمای مسافربری تا سقوط آن ۳ دقیقه و ۴۲ ثانیه طول کشید، از کارکنان سازمان هواپیمایی خواست اگر اطلاعاتی در مورد حادثه در این فاصله زمانی دارند، آن را اعلام کنند.

او در این ویدئو با اشاره به این که ۱۹ ثانیه بعد از شلیک موشک جعبه سیاه از کار افتاد، گفت: «به ما بگو از این جنایت چه می‌دانی.»

بامداد چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه یک فروند هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ خطوط هوایی اوکراین با ۱۷۶ سرنشین عازم کانادا بود پس از برخاستن از فرودگاه تهران، با اصابت دو موشک شلیک شده توسط سپاه پاسداران سرنگون شد.

مقامات ایران تا چند روز دلیل سقوط هواپیما را نقص فنی اعلام می‌کردند. اما ایالات متحده در همان زمان به طور مشخص از سرنگونی هواپیما خبر داد. پس از چند روز، سپاه پاسداران سرانجام اعتراف کرد که این هواپیما را به اشتباه هدف قرار داده است. این تاخیر در اعلام حقیقت و فریبکاری نظام، موجب خشم مردم و اعتراضات عمومی شد.

با این حال، در ماه‌های اخیر مسببان سرنگونی این هواپیما هنوز محاکمه نشده‌اند؛ اما چندین فعال مدنی که به اقدام سپاه معترض بودند توسط دستگاه قضایی ایران به زندان محکوم شده‌اند.

ایران، پس از ماه‌ها تاخیر و اتلاف وقت، سرانجام تقریباً شش ماه پس از این فاجعه در اواسط ماه ژوئیه جعبه سیاه هواپیمای سرنگون‌شده را برای تجزیه و تحلیل به فرانسه فرستاد. انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای مسافربری اوکراینی در بیانیه‌ای، گزارش ایران را «نمایش مضحکی از پنهان‌کاری و دروغگویی دوباره» خواند.

این انجمن در بیانیه خود گفت: «این نمایش شرم‌آور عاری از هرگونه پاسخی در برابر تمام شواهد و سوالاتی بود که حاکی از احتمال قوی عامدانه بودن این حمله موشکی است.»

انجمن خانواده‌های جانباختگان هواپیمای مسافربری اوکراینی خواستار آن شد که دیگران (دیگر کشورهای درگیر در این پرونده) «محتویات جعبه سیاه را بی‌کم‌وکاست منتشر کنند» تا حقایق روشن شود.

کانادا نیز اعلام کرد که گزارش اولیه «محدود» تهران نتوانسته دلیل شلیک به این هواپیما را توضیح دهد و خواستار پاسخگویی حکومت جمهوری اسلامی ایران در مورد سرنگونی هواپیمایی مسافربری اوکراینی شد.

XS
SM
MD
LG