لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۲۴

آژانس می‌گوید ایران همچنان تعهدات خود را در برجام نقض می‌کند


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه ۲۱ آبان اعلام کرد ایران با نصب سانتریفیوژهای پیشرفته در تاسیسات نطنز، غنی‌سازی با درصد بالای حد مجازو ذخیره اورانیوم غنی‌شده بیشتر از میزان مقرر در برجام، به نقض تعهدات خود در توافق هسته‌ای ۱۳۹۴ ادامه می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، این نهاد نظارتی هسته‌ای سازمان ملل متحد در جدیدترین گزارش فصلی خود که به اعضای شورای حکام ارائه کرده است می‌گوید، ذخایر اورانیوم غنی‌سازی شده با درصد پایین در ایران به بیش از ۲ هزار و ۴۴۲ کیلوگرم رسیده است.

در این گزارش همچنین گفته شده است که جمهوری اسلامی در تاسیسات زیرزمینی غنی‌سازی اورانیوم در نطنز، اقدام به نصب نخستین زنجیره از سانتریفیوژهای پیشرفته IR-2m کرده است، اما هنوز گاز هگزا فلوراید اورانیوم (UF6) را به آن تزریق نکرده است.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در گزارش خود تصریح کرده است که ایران همچنان به غنی‌سازی اورانیوم با خلوص حداکثر ۴.۵ درصد ادامه می‌دهد. بر اساس توافق وین، ایران مجاز است تا حداکثر درجه خلوص ۳.۶۷ درصد اقدام به غنی‌سازی اورانیوم کند.

وی همچین گفته است توضیحات دولت ایران در مورد یک سایت هسته‌ای مشکوک اعلام نشده در آن کشور، معتبر نیست. جمهوری اسلامی در جریان سفر رافائل گروسی مدیرکل آژانس به تهران در تابستان گذشته قول داده بود در این زمینه با بازرسان آژانس همکاری کند.

ایران در برجام متعهد شده است در نطنز از سانتریفیوژهای نسل اول استفاده کند و ذخیره اورانیوم غنی‌شده اش هم از ۳۰۰ کیلوگرم بیشتر نشود.

تیر ماه امسال و پس از آتش سوزی مشکوک در تاسیسات هسته‌ای نطنز وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده بود: این حادثه یک یادآوری دیگر است از این که چطور رژیم ایران کماکان به اولویت بخشیدن به برنامه هسته‌ای منحرف شده خودش، به جای رفع نیازهای مردم ایران، ادامه می‌دهد.

XS
SM
MD
LG