لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۴۵

اعضای شورای حکام آژانس برای بررسی قطعنامه محکومیت ایران خواستار برگزاری نشست حضوری شدند


عکس از آرشیو
عکس از آرشیو

به دنبال مخالفت چین در چهار روز نشست آنلاین شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی با پیش نویس قطعنامه‌ای که برای محکوم کردن ایران تنظیم شده بود، اعضا خواستار برگزاری نشست حضوری برای بحث در این زمینه شدند.

خبرگزاری رویترز روز پنجشنبه ۲۹ خرداد از قول برخی دیپلمات‌ها این خبر را گزارش داد و نوشت فرانسه، بریتانیا و آلمان – سه قدرت اروپایی طرف توافق هسته‌ای با ایران – پیش نویس آن قطعنامه را به شورای حکام ارائه داده بودند.

این دیپلمات‌ها که هویت آنها در گزارش مشخص نشده گفتند، در قطعنامه از ایران خواسته شده است به ممانعت از دسترسی بازرسان آژانس به دو سایت قدیمی پایان داده و با این نهاد نظارتی هسته‌ای سازمان ملل متحد همکاری کامل داشته باشد.

وزیر خارجه آمریکا روز چهارشنبه ضمن بازنشر توییت آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نوشت: آژانس تایید کرده که ایران مانع دسترسی به دو مرکز هسته‌ای قبلی خود شده است. این عدم دسترسی بی‌سابقه عمیقا نگران‌کننده و غیرقابل قبول است.

مایک پمپئو تاکید کرد که جامعه جهانی باید خواستار همکاری فوری و کامل ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی شود.

پیشتر شورای امنیت ملی کاخ سفید نیز اعلام کرده بود که ایالات متحده آمریکا از خواسته مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر همکاری سریع و کامل ایران با بازرسان آژانس، حمایت می‌کند.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده جمهوری اسلامی را بزرگترین حکومت حامی تروریسم در جهان می‌داند و با بیان این که تهران به روح برجام پایبند نبوده است، در اردیبهشت ۱۳۹۷ خروج آمریکا را از توافق ۱۳۹۴ اعلام کرد.

آمریکا همچنین از متحدان اروپایی خود خواسته است اقدام مشابهی انجام دهند و جهت وادار کردن ایران به آمدن به پای میز مذاکره برای رسیدن به توافق جدید، به کارزار فشارحداکثری دولت پرزیدنت ترامپ علیه جمهوری اسلامی بپیوندند.

XS
SM
MD
LG