لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۴۴

جروزالم پست: رئیس کمیته ملی المپیک ایران در شکنجه و قتل زندانیان نقش داشته است


سیدرضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک ایران
سیدرضا صالحی امیری، رئیس کمیته ملی المپیک ایران

مخالفان حکومت ایران، سیدرضا صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک، آن کشور را به شکنجه و قتل زندانیان سیاسی کُرد و آذربایجانی، هنگام خدمت به عنوان یک افسر اطلاعاتی متهم کردند.

به نوشته جروزالم پست، هفته گذشته سردار پاشایی، مربی سابق تیم ملی فرنگی ایران و دارنده مدال طلای المپیک، در توییتر نوشت که سیدرضا صالحی در زمان حضور خود در سمت مدیر ارشد وزارت اطلاعات، با نام سیدرضا فلاح در شکنجه و قتل زندانیان نقش داشته است.

سردار پاشایی از کمیته بین‌المللی المپیک خواسته است که این گزارش‌های «وحشتناک» درباره سید رضا صالحی را بررسی کند.

این مربی سابق تیم ملی کشتی ایران در ادامه می‌افزاید: «ما ورزشکاران ایرانی به دلیل سوابق امنیتی وی در وزارت اطلاعات، خواستار ممنوعیت ورود رئیس کمیته ملی المپیک ایران به بازی‌های توکیو ۲۰۲۰ هستیم. او بسیاری از مخالفان حکومت ایران را دستگیر و شکنجه کرده است.»

سردار پاشایی که در حال حاضر در آمریکا زندگی می‌کند، یکی از اعضای کارزار «اتحاد برای نوید» است که به دنبال اعدام نوید افکاری توسط حکومت ایران در سپتامبر سال ۲۰۲۰ آغاز شد.

ورزشکاران شاخص ایرانی در کارزار اتحاد برای نوید، از کمیته بین المللی المپیک خواسته‌اند تا به دلیل کشتن غیرقانونی نوید افکاری به دلیل شرکت او در تظاهرات سال ۲۰۱۸ در اعتراض به فساد حکومت، مانع حضور ایران در بازی‌های المپیک شود.

نوید افکاری
نوید افکاری

به نوشته جروزالم پست، پدرام قائمی در سال ۲۰۱۸ مطلبی درباره سیدرضا صالحی در تارنمای «ایران وایر» نوشت.

او در این مقاله، به گزارش تلویزیون صدای آمریکا اشاره می‌کند که در آن یک مورخ رژیم ایران به نام عبدالله شهبازی، به یکی از نزدیکان دولت رئیس جمهوری وقت محمد خاتمی گفته است که عباد (علی ربیعی) به او از خفه کردن آذربایجانی‌ها در تابوت گفته است.

علی ربیعی هنگامی که یک مقام اطلاعاتی بود، از نام عباد استفاده می‌کرد و با سیدرضا صالحی همکاری داشت.

جروزالم پست، پس از گفت‌گو با یک منبع فارسی زبان، صحت گزارش بخش فارسی صدای آمریکا را تأیید می‌کند.

بر اساس گزارش صدای آمریکا، علی ربیعی و سیدرضا صالحی، زندانیان آذربایجانی‌ را در تابوت گذاشتند، با میخ تابوت‌ها را بستند، و آنها را از آستارا به تهران فرستادند. وقتی تابوت‌های میخ‌شده به تهران رسید، آذربایجانی‌ها در اثر خفگی جان داده بودند.

سیدرضا صالحی
سیدرضا صالحی

صدای آمریکا همچنین گزارش داده بود که سیدرضا صالحی به عنوان افسر نیروی شناسایی در دهه ۸۰ میلادی در کردستان و آذربایجان خدمت کرده است.

تاکنون گزارش‌های اندکی درباره ادعاهای مشارکت سیدرضا صالحی در شکنجه و قتل زندانیان سیاسی وجود داشته است که احتمالا یکی از دلایل آن، استفاده وی از نام سیدرضا فلاح است که با هدف جلوگیری از شناسایی هویت واقعی او در وزارت اطلاعات انتخاب شده بود.

رادیو فردا نیز در ماه فوریه گزارش داده بود که سیدرضا صالحی یک مقام رسمی اطلاعاتی بوده است.

XS
SM
MD
LG