لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۱:۴۳

بازتاب مرگ قاضی فراری جمهوری اسلامی در مجله آمریکایی فوربز: خودکشی  یا  قتل؟


انتشار عکس‌هایی از انتقال جسد منصوری و عدم تناسب آن با اندازه و هیکل قاضی فراری بر ابهامات افزود
انتشار عکس‌هایی از انتقال جسد منصوری و عدم تناسب آن با اندازه و هیکل قاضی فراری بر ابهامات افزود

«خودکشی یا مرگ؟» این عنوان گزارش مشروحی است که مجله آمریکایی فوربز در باره مرگ مرموز غلامرضا منصوری قاضی گریخته از ایران به رومانی، منتشر ساخته که به اتهام فساد از جمله دریافت رشوه ای ۵۷۰ هزار دلاری توسط رژیم ایران تحت تعقیب بوده است.

مجله فوربز که علاوه بر امور مالی تجزیه و تحلیل مسائل مرتبط با قانون را نیز در دستور کار خود دارد، در این گزارش ابتدا یادآوری می کند که آقای منصوری پیش از مرگ به سفارت رژیم ایران در بخارست رفته بود تا در باره شرایط بازگشتش به کشور گفتگو کند اما ظاهرا توافقی حاصل نمی شود زیرا مقامات رژیم ایران از طریق پلیس بین المللی خواستار استرداد او شده بودند.

فوربز همچنین یادآوری می کند در تحقیقات مقدماتی پس از گزارشهای خبری حاکی از افتادن او از طبقه ششم هتلش، واژه خودکشی بکار رفته است اما از همان روز اول شک و تردید در باره وقایع منجر به مرگش روز به روز بیشتر می شود.

این مجله اظهارات کاوه موسوی یک وکیل دادگستری مدافع حقوق بشر را که سرگرم تحقیق درباره موارد نقض حقوق بشر توسط رژیم ایران است، نقل می کند که گفته است هیچ شک و تردیدی ندارد منصوری توسط عوامل رژیم ترور شده است.

فوریز می نویسد بموجب یک گزارش خبری نشان هایی وجود دارد که وی می‌خواسته از رومانی خارج شود زیرا چمدانش در اتاق هتل کاملا بسته و آماده برای رفتن بوده است .

به گزارش فوربز، وی مسلما برای یافتن مامنی در یک جای دیگر مشوق و انگیزه هائی داشته است.

فوربز همچنین یادآوری می کند که فدراسیون بین المللی روزنامه نگاران از مقامات رومانی خواسته بود منصوری را بجای فرستادن به ایران برای نقض حقوق بشر تحت تعقیب قانونی قرار دهد و تلاش هایی نیز در جریان بوده است که اگر وی به آلمان مسترد می شد، در آنجا نیز با همین اتهام مواجه شود.

XS
SM
MD
LG